"Tajemnica domu w Bielinach" - słowiańskie wierzenia we współczesnej rzeczywistości

 

 


Czworo rodzeństwa, wyjazd do przyszywanej cioci na wieś i tajemnicze zdarzenia, które niezwykle trudno wyjaśnić - elementy składające się na powieść Katarzyny Bereniki Miszczuk to wypróbowany zestaw gwarantujący zaciekawienie młodych odbiorców. Ale autorka nie poprzestaje na takim klasycznym zbiorze - dodaje coś od siebie, a jest to na tyle wyjątkowy składnik, że otrzymujemy całość frapującą, nietuzinkową, poszerzającą wiedzę najmłodszych i rozbudzającą apetyt na więcej - zatem cieszy umieszczona na końcu zapowiedź kolejnego tomu serii "Klub Kwiatu Paproci" - "Tajemnicy Dąbrówki". 

Zastanawia nas, czy tytuł drugiego tomu odnosi się do najmłodszej latorośli, rezolutnej rocznej dziewczynki? Na zaspokojenie ciekawości przyjdzie nam chwilę poczekać, a póki co gorąco polecamy lekturę pierwszego tomu: intrygującej opowieści o świecie, który jest niemal jak współczesny, z całym dobrodziejstwem nowoczesności, ale jednocześnie znacznie się od naszej codzienności różni...

Autorka we wstępie zwraca się do młodych czytelników z prośbą o wyobrażenie sobie rzeczywistości, w której przed wiekami Mieszko I nie przyjął chrztu, zatem w Królestwie Polskim wierzy się w starych słowiańskich bogów, napotkać można demony, świętuje się Jare Święta czy Szczodre Gody, a z dolegliwościami zgłasza się do szeptuch. I taką właśnie szeptuchą jest ciocia Mirka - wprawdzie emerytowaną, ale taki fakt nie sprawia, że się nią przestaje być! 

Dzieci wraz z mamą wkraczają więc do świata niby niezbyt odległego, a przecież tak egzotycznego! Życie w Warszawie wyglądało inaczej, mniej uwagi przywiązywano do wiary. Małe Bieliny, gdzie wszyscy się znają, są miejscem rządzącym się nieco innymi prawami. Okazuje się także, że niewytłumaczalne zjawiska, które mają miejsce w nowym miejscu zamieszkania, mogą pokrzyżować szyki pani Kazi i jej pociechom...

Nie dało się nie zauważyć, że w tej rodzinie brakuje taty. Tak naprawdę jest, ale został w Warszawie. Rodzice rozstali się, co dla dzieci jest trudnym doświadczeniem. Najbardziej dotknęło to najstarszą z rodzeństwa, dwunastoletnią Bogusię. Jej rozterki, smutek, bunt to obyczajowe elementy tej opowieści, które mają uniwersalny charakter. Podobnie też ma się rzecz z tematem przyjaźni, pierwszych uczuć, relacjami w rodzeństwie. 

Katarzyna Berenika Miszczuk zabiera nas w niezwykłe uniwersum, przemyca wiedzę o zwyczajach, wierzeniach naszych przodków. To ciekawa lekcja historii, tradycji. A do tego lektura pomoże uporać się z problemami, które nieobce są młodym czytelnikom. To życiowa opowieść ze szczyptą magii i tradycji - polecamy!
 

Katarzyna i dziewczynki  "Tajemnica domu w Bielinach" 

Autorka: Katarzyna Berenika Miszczuk       
Ilustrator: Marcin Minor
Wydawnictwo: Wilga
Oprawa: twarda
Format: 13,5 x 20,2 cm
ISBN: 978-83-280-9501-4
 


Komentarze