"Moje ciało jest okej!" - ciałopozytywność dla młodych

 Dojrzewanie to burza hormonów, huragan emocji, tornado rozterek... Młodzi ludzie szukają swojej drogi, porównują się z innymi, naśladują swoich idoli. Potrzeba akceptacji jest bardzo wielka, a choć takim sztandarowym hasłem dla tego etapu dorastania byłoby manifestowanie swojej odrębności i wyjątkowości, to w kwestiach wyglądu, w temacie cielesności ideałem byłoby bycie takim, jak inni lub też idealne wpasowanie się w niedościgniony wzór urody i prezencji. 

Jak trudny to czas - o tym nie trzeba nikogo przekonywać. Młody człowiek rośnie, zmienia się i nie zawsze te proporcje są idealne. Dojrzewa, więc pojawiają się niedoskonałości cery. Ale poza tym znajdą się dziesiątki - jeśli nie setki! - innych powodów, by się smucić, złościć, martwić z powodu własnego wyglądu... 

To przykre i trudne, bo większość aspektów naszego wyglądu jest od nas niezależna, niewiele możemy zrobić z piegami, wzrostem, kształtem twarzy, barwą głosu. Uświadomienie sobie tego faktu to przełomowy moment w budowaniu innego spojrzenia na własne ciało. Do tego zachęcają autorki tej książki, siostry Aleksandra i Anna Góreckie.

Fachowość lektury zapewnia wykształcenie autorek - psychologiczne i pedagogiczne, ale nie mniej ważny - zwłaszcza dla młodych odbiorców, jest paten wymyślony na zjednanie sobie uwagi młodych czytelników. Książka jest napisana w bardzo osobisty sposób, a to działa przekonująco. Przywołane zostały własne doświadczenia autorek, ich przemyślenia, emocje, przeżycia. Aleksandra i Anna Góreckie opowiadają o chwilach radosnych i smutnych, które stały się ich udziałem, dzielą się pomysłami, są jak nieco starsze koleżanki - ze stron tej publikacji czuć empatię, serdeczność, ciepło. 

Nie tylko autorki opowiadają o sobie - w rozdziale "Historie o różnorodności" przeczytamy wywiady z osobami, których cielesność mogłaby wydawać się problemem, wyzwaniem. Jak sobie radzą z tą "odmiennością"? Dlaczego jest ona czymś cennym, ważnym, potrzebnym? Osobiste zwierzenia pozwalają pokazać różne zachowania, będą wsparciem dla szerokiego grona odbiorców. 

Na kartach tej książki znajdziemy rozmaite treści dotyczące ciałopozytywności. Dowiemy się, jak myśleć o swoim ciele, jak je traktować, co dla niego możemy i powinniśmy robić. Poważnym problemem jest radzenie sobie z krytyką ze strony innych osób. Jak reagować na nieprzychylne uwagi? Co zrobić, gdy spotykamy się z hejtem? I w tych kwestiach możemy liczyć na pomoc. Poza tym dowiemy się, jak reagować na komplementy i jak je formułować, by były one rzeczywiście miłym komentarzem, wsparciem i radością dla osoby, do której je kierujemy. 

"Moje ciało jest okej!" przyciąga uwagę nietuzinkową okładką. W środku też umieszczone zostały rozmaite zabawne ilustracje, jest też mnóstwo miejsca na rysunki, zapiski, spostrzeżenia użytkowników tej publikacji. Te zadania - zabawne, niebanalne, są także sposobem uporania się z naszymi kompleksami, pomagają dostrzec wartości wynikającej z różnorodności, uczą samokaceptacji.

Polecam
Katarzyna"Moje ciało jest okej! Książka o ciele, emocjach i samoakceptacji. Do czytania, odkrywania i bazgrania"

 Autorki: Aleksandra Górecka, Anna Natasza Górecka

Wydawnictwo: ZNAK 

Oprawa: miękka

Liczba stron: 256

Format: 14,2x20,5 cm
ISBN: 978-83-240-7698-7


Komentarze