"Świętuj z nami. Akademia Mądrego Dziecka. Chcę wiedzieć" - cały świat świętuje!

 


Samo słowo "świętowanie" wprawia nas w radosny nastrój. Czekamy z niecierpliwością na wolne dni, przygotowujemy potrawy, wykonujemy kostiumy, dekorujemy domy. Święto to okazja do spotkania z bliskimi, wspólnego spędzania czasu, do kultywowania tradycji. To niezwykle istotny aspekt naszej codzienności, więc nic dziwnego, że rytm świąt jest dla nas ważny, obecny w rozmowach, planowaniu, widoczny w naszym otoczeniu. 

W dobie globalizacji kultury przenikają się, miewamy sąsiadów innej narodowości czy wyznających inna religię. To pozwala nam poznać się lepiej, docenić różnorodność. Jeszcze szersze spojrzenie na tę sprawę daje lektura "Świętuj z nami" - pięknie ilustrowana pozycja wydana w serii "Akademia Mądrego Dziecka. Chcę wiedzieć!". 

Autorki zapraszają nas w podróż po całym świecie, a motyw przewodni jest wyjątkowy - razem z małymi bohaterami będziemy świętować, przeżyjemy szczególne chwile, które pokazują historię danej społeczności, jej religię, zwyczaje. Poznamy kuchnię, modę, życie rodzinne, ulubione rozrywki. Dzień świąteczny to niezwykły dzień, więc dzieje się mnóstwo. A pokazanie całej otoczki z punktu widzenia małego uczestnika zdarzeń pozwala najmłodszym zrozumieć specyfikę święta, kulturę kraju. 

To pełna niespodzianek podróż - kolejne strony przenoszą nas w rozmaite zakątki świata: do Francji, Hiszpanii, Meksyku, Japonii, Korei, Indii... Poznajemy kulturę Aborygenów odwiedzając Barungę podczas dorocznego święta, dowiadujemy się, czemu w Tajlandii szykuje się "małpią ucztę", w jaki sposób Chińczycy obchodzą Święto Środka Jesieni i dlaczego 27 kwietnia w Holandii wszyscy ubierają się na pomarańczowo. 

Ta różnorodność zachwyca i zaciekawia, pewnie sporo młodych odbiorców zechce poszerzyć wiedzę na temat kultury kraju, który ich zafascynował. To wielka zaleta pozycji autorstwa Åsy Gilland - podobnie jak i wcześniejsze pozycje wydane przez Harper Kids ("Tu jest nasz dom", "Pięknie się różnimy"), tak i najnowsza pokazuje, że odmienność to coś intrygującego, ciekawego i dobrego, a otwarcie na innych ludzi pozwala na nowe doświadczenia i przyjaźnie. 

Piękna i mądra lektura, polecamy!
Katarzyna i Młodsza 


Za możliwość przeczytania książki dziękuję wydawnictwu Harper Kids.

"Świętuj z nami. Akademia Mądrego Dziecka. Chcę wiedzieć"

Autorki: Valerie Wilding, Åsa Gilland

Ilustratorka: Åsa Gilland

Wydawnictwo: Harper Kids

Oprawa: twarda

Liczba stron: 48

Format: 28x23,7 cm
ISBN 978-83-276-8078-5

Komentarze