"Detektyw Wróbel i złamane pióro" - zabawnie, przyrodniczo, ekologicznie

 


Nowy komiks autorstwa znanego i wypróbowanego duetu autorskiego. Adam Wajrak i Tomasz Samojlik kolejny raz podejmują udaną próbę przybliżenia młodym odbiorcom ważnego z punktu widzenia przyrody tematu, rozbudzenia przyrodniczej pasji. Nie wątpię, że jest to próba udana!

Punkt wyjścia jest zaskakujący - bo ptaki opisane na stronach "Detektywa Wróbla" to mieszkańcy miasta. Duża aglomeracja, olbrzymie skupisko ludzi, mnóstwo domów... Czy to dobre miejsce do życia dla ptaków?! Otóż jak najbardziej! Przeprowadzone badania dowiodły, ze w Warszawie zaobserwować można 247 gatunków ptaków, a gniazduje tu 131! Ta liczba robi wrażenie - pewnie wiele osób będzie teraz pracowicie liczyło napotkane, zaobserwowane gatunki, co z pewnością można uznać za wartość dodaną tej lektury, bo przecież kto obserwuje, ten docenia, dba, budzi w sobie ducha przyrodnika.

A jakie to ptaki? Z pewnością od razu przychodzi nam na myśl tytułowy wróbel, ale jak się okazuje, do miasta zaglądają rozmaite chyba dla wielu z nas zaskakujące okazy. Nasze najbardziej "egzotyczne", czyli niekoniecznie z miastem kojarzące się, dostrzeżone okazy to: dzięcioł, sójka, kwiczoł, grubodziób. Razem z energicznym stadem sikorek (wszelkich gatunków) pokazywały się zimą, bo teraz, gdy liści tak dużo, trudno małych ptasich gości wypatrzeć. 

Jak się okazuje - to skromna lista, a jak rozmaite i zaskakujące gatunki można spotkać w mieście, tego dowiecie się z lektury komiksu "Detektyw Wróbel i złamane pióro". Zimorodek, puszczyk, słomka zwyczajna, sokół wędrowny, pustułka, krogulec, mewa śmieszka - ta lista to też tylko początek, cały spis bohaterów znajdziecie na początku książki, tak aby się nie pogubić w zdarzeniach i relacjach. A będzie się działo bardzo wiele!

Dzielny Detektyw Wróbel prowadzi śledztwo w sprawie licznych ataków na ptaki. Kolejne ptasie ofiary uchodzą z życiem, ale są pokiereszowane, otumanione. Tylko czekać, aż stanie się coś poważniejszego... Ale na szczęście samozwańczy tropiciel prawdy czekać nie chce i nie zważając na docinki i żarciki współbraci zabiera się za tropienie prawdy. Jak rasowy detektyw bada, obserwuje, analizuje, przepytuje, wyciąga wnioski. Kolejne rozdziały to spotkania z następnymi poszkodowanymi ptakami, ale też i eliminowanie mylnych tropów, zacieśnianie kręgu podejrzanych. 

Autorzy pomysłowo łączą intrygującą opowieść w nurcie detektywistycznym z bogactwem wiedzy przyrodniczej przekazanej w sposób ciekawy i zapadający w pamięć. Już sama komiksowa opowieść przynosi wiele ciekawostek. W humorystyczny sposób sportretowane ptaki pokazują nam swoje zwyczaje, a patent z personifikacją ich codzienności sprawia, że ta historia autentycznie bawi. Edukacyjny walor mają przerywniki, które przybliżają przywołane w danym rozdziale zagadnienia. Te opowieści w stylu gawędy, odwołujące się do naszych doświadczeń, obrazowe i wzbogacone o fotografie to wręcz kopalnia wiedzy o ptakach! Przyznam sama, że choć się tematem interesuję, to ta pozycja poszerzyła moją wiedzę (i już dziś mogłam wyjaśnić znajomemu dziecku, czemu ten gołąb "jest taki gruby";) - a był to po prostu grzywacz:)). 

Śledztwo Detektywa Wróbla ma swój happy end, a cała historia - ważne przesłanie. Warto dostrzec otaczające nas ptaki, pomóc im, bo i one wspierają nas w walce z uciążliwymi owadami, zachwycają nas swoją gracją, pięknem, uroczym śpiewem.

Polecam gorąco!
Katarzyna 

"Detektyw Wróbel i złamane pióro"

Autorzy: Tomasz Samojlik, Adam Wajrak

Wydawnictwo: Agora

Oprawa: zintegrowana

Liczba stron: 128

Format: 25,5x19,5 cm

ISBN 978-83-268-4070-8

Komentarze