"Pinokio" - ponadczasowa opowieść warta poznania

"Pinokio" bywa oceniany niezbyt pozytywnie - niektórzy zarzucają mu zbyt dużą obecność dydaktycznych wtrętów, autor moralizuje, poucza, napomina, przestrzega i piętnuje... Można zatem uznać na podstawie tych informacji, że jest to nudna i ciężka w odbiorze pozycja. Warto się przekonać o tym, że jest zupełnie inaczej. 

Zmienne koleje losu niepoprawnego pajacyka przykuwają uwagę nawet najmłodszych słuchaczy. Dorośli dostrzegają w tej lekturze maralizatorstwo, ale dzieci kibicują pragnieniu pajacyka, by przemienić się w chłopca, śledzą niesamowite przygody Pinokia, oczarowuje je Błękitna Wróżka, wzrusza szczęśliwe zakończenie historii. 

Pamiętam, że i mający zazwyczaj problemy z przebrnięciem przez szkolne lektury uczniowie z emocjami opowiadali o losach Pinokia, przeżywali wszystkie jego potknięcia i szczęśliwe zwroty akcji. Także i Starsza, choć niezbyt akurat zdrowa, w kiepskim nastroju, bardzo przejęła się tą opowieścią i odłożenie jej na później nie wchodziło w grę. 

Niniejsza pozycja jest bliźniaczo podobna do czytanej przez nas wcześniej "Alicji w Krainie Czarów" (obie z Wydawnictwa Olesiejuk), ale jeśli chodzi o treść to "Pinokio" jest bardziej podatny na takie zabiegi jak adaptacja na potrzeby najmłodszego odbiorcy. Dzieje pajacyka poddają się dość dobrze tego typu działaniom, a skrócenie nie zubaża historii w sposób znaczący. 

Także i w tej książce znajdziemy fragmenty zapisane w odmiennej formie, co także przykuwa uwagę odbiorcy. Intrygują też ilustracje autorstwa Manueli Adreani - ich tonacja wchodzi w dialog z tekstem, uwypuklają to, co najistotniejsze, pogłębiają wymowę opisanych wydarzeń.

W księgarniach znajdziemy sporo wydań "Pinokia", są nawet wersje okrojone do maksimum - kartonowe książeczki dla maluchów. Warto sięgnąć po tę publikację - zachwyca ilustracjami, a jeśli chodzi o treść - jest dobrym kompromisem między pełnym wydaniem a bardzo uproszczonymi wersjami fabuły. 

Polecamy
Katarzyna i Starsza
"Pinokio"
Ilustrator: Manuela Adreani
Adaptacja tekstu: Giada Francia
Tłumaczenie: Anna Matusik-Dyjak
Wydawnictwo: Olesiejuk
Oprawa: twarda
Liczba stron: 80
Format: 29,5x36,5 cm
ISBN: 978-83-274-1325-3

Książki Wydawnictwa Olesiejuk do nabycia w Fabryka.pl.
Komentarze