"Rok 1989. Mała książka o pewnej kurtynie, czekoladzie i wolności" - obrazowa i pasjonująca lekcja historii najnowszej
Ćwierć wieku - piękna rocznica! Wolna Polska jest jeszcze niezwykle młoda;), zaledwie od dwudziestu pięciu lat możemy cieszyć się swobodami obywatelskimi, korzystać z naszych praw, swobodnie podróżować i wypowiadać się, a i codzienne realia życia uległy znacznej zmianie w porównaniu z czasami PRL-u. Nawet jeśli dziś narzekamy na pewne niedogodności, to zestawienie współczesnych warunków życia z okresem komunizmu pozwala dostrzec, że zaszła niewiarygodna wprost zmiana. 

Często już rodzice obecnych młodych "czytaczy", którzy sięgną po tę lekturę, niezbyt dobrze pamiętają, jak wyglądało codzienne życie. Nic dziwnego - byliśmy dziećmi, wiele spraw umykało naszej uwadze, na dodatek nie uświadamialiśmy sobie innych możliwości, zatem to, co nas otaczało, było swego rodzaju normą. 

Dlatego najnowsza publikacja sygnowana przez Kancelarię Prezydenta Rzeczyposplitej Polskiej przypomina zarówno dorosłym, jak i najmłodszym o tym, jak ważne wydarzenia miały miejsce w 1989 roku, co je poprzedzało, jak zmieniło się nasze życie po dojściu do władzy opozycji antykomunistycznej. 

Starannie wydana książka cieszy oko pomysłowymi ilustracjami - kolażami autorstwa Joanny Rusinek, a klarowne, zapadające w pamięć opowieści o czasach PRL-u i o tym, jak się zmieniło nasze życie po roku 1989 napisał Michał Rusinek. Rodzinny duet genialnie przybliżył nam wnętrza Pałacu Prezydenckiego, a oprowadzał nas po nim pałacowy lew. Tym razem przewodnikiem po niezbyt odległej przeszłości naszego kraju jest sam autor. Przywołuje on zdarzenia ze swojego dzieciństwa, ówczesne przeżycia, uczucia, nastroje. Pisze o sprawach zwykłych, codziennych, które urastały do rangi problemów - zakupy, moda, podróżowanie, dostępność różnych towarów; porusza też tematy poważniejsze - takie jak cenzura, wolność czy możliwość wybierania swych przedstawicieli do władz kraju. 

Każdy z dziewięciu rozdziałów został umieszczony na dwóch rozkładówkach - najpierw mamy możliwość odbycia wirtualnej podróży w czasie - czyli dowiedzenia się, jak żyło się w czasach gdy nasza ojczyzna nazwała się Polska Rzeczpospolita Ludowa. Kolejne dwie strony to krótkie spojrzenie na ten sam temat z perspektywy obecnej sytuacji - lakoniczny komentarz, bo sami doskonale zdajemy sobie sprawę, jak wiele się zmieniło w danej kwestii. Doskonałym uzupełnieniem są łączące różne techniki ilustracje Joanny Rusinek. One także wiele wyjaśniają, a dzięki obrazowości - zapadają w pamięć i wiele tłumaczą.

Autor operuje przykładami, które są bliskie najmłodszym odbiorcom. Pisze prosto, klarownie, sugestywnie - porusza najistotniejsze, najbardziej charakterystyczne sprawy, tak by nawet najmłodsi mogli wyrobić sobie obraz lat PRL-u. A starsi? Zapewne przywołane fakty sprowokują do rozmów, wspomnień, własnych opowieści. 

"Rok 1989. Mała książka o pewnej kurtynie, czekoladzie i wolności" pozwala uświadomić sobie wiele spraw, kreśli dostępny dla młodych czytelników (czy nawet jeszcze tylko słuchaczy) obraz przeszłości i pokazuje, że dwadzieścia pięć lat temu nasza ojczyzna stała się miejscem wydarzeń, które są istotne dla historii wielu osób i wielu narodów. 

Polecam
Katarzyna

"Rok 1989. Mała książka o pewnej kurtynie, czekoladzie i wolności"
Autor: Michał Rusinek
Ilustrator: Joanna Rusinek
Wydawca: Kancelaria Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
Oprawa: twarda
Liczba stron: 48
Format: 21,5 x 30 cm
ISBN: 978-83-64626-02-9


Komentarze