"Nadchodzi słoniątko", "Kraina nieczytania" - nowe tytuły, nowe i ciekawe historie!Panią Magdalenę Zarębską polubiłyśmy już przy okazji czytania "końskiej" trylogii (część pierwsza, druga, trzecia) - historia zafascynowanej hippiką Idy, która wraz z rodziną przenosi się na pewien czas do Paryża pełna była emocjonujących przygód, zwrotów akcji, ale i ciekawych wiadomości - o koniach czy o życiu we Francji - zaintrygowała nas ona i byłyśmy pewne, że i nowe książki jej autorstwa spodobają się nam. I nie zawiodłyśmy się w swych oczekiwaniach! 

Przeznaczona dla najmłodszych czytelników historia opisana w "Nadchodzi słoniątko" zaskakuje ciekawym ujęciem tematu. To wzruszająca, pełna ciepłych momentów opowieść o mającym przyjść na świat słoniątku, o jego narodzinach, o relacjach w grupie słoni, macierzyńskiej trosce słonicy, o życiu afrykańskich zwierząt. Przedstawione z punktu widzenia malucha zdarzenia zaciekawiają - to niebanalny zabieg, a jako że tematem są zwyczaje słoni, to opisane wiadomości na pewno zapadną w pamięć. To dodatkowa zaleta lektury: autorka interesująco zaznajamia nas z tematem, ale też pokazuje piękny obraz matczynej miłości, radości z nowego członka rodziny wyrażanej przez wszystkich członków stada. Ciekawy temat przyciągnie uwagę fanów fauny - im na pewno ta lektura przyniesie wiele radości.

Wielbiciele przygód i zaskakujacych czytelników wydarzeń z przyjemnością zagłębią się w treść kolejnej książki autorstwa pani Magdaleny Zarębskiej. "Kraina nieczytania" zapozna nas z dwoma sympatycznymi chłopcami - braćmi Kacprem i Stasiem. Są oni bardzo pomysłowi, pełni energii, mają bogatą wyobraźnię. Chciałoby się rzec - chłopcy na medal! Jest jedno "ale"... Obaj nie cierpią książek, nie lubią słuchać zawartych w nich opowieści, lektury mają dla nich o tyle znaczenie, o ile nadają się do budowania z nich fortec, dróg, mostów... Przyznam, że nas niezwykle zdumiał taki stosunek do literatury: jak można ziewać, gdy ktoś czytać, jak można przeszkadzać czytającej osobie, bawić się i demonstracyjnie dawać do zrozumienia, że to nudne i męczące? I nie chodzi nam tylko o zasady dobrego wychowania - to też, ale przecież książki to magia, masa inspirujacych, intrygujacych historii, to możliwość przeniesienia się w czasie i przestrzeni, przeżycia niemożliwego, zasmakowania tego, co w realnym świecie nie zawsze jest nam dostępne! Na szczęście nieoczekiwanie chłopcy zyskują nowego towarzysza zabawy: niewielkiego skrzata w niebieskim stroju, który zna czary - i to nie dzięki tajemniczym proszkom i działaniu różdżki owe cudowne zdarzenia się dzieją - tak działa magia... słów! Możecie zatem być pewni, że ta niechęć chłopców do lektur nie będzie trwała wiecznie. A metoda, którą obrał skrzat, by przekonać braci do czytania jest niezwykła, niebanalna i czarująca. Działa na wyobraźnię i przekonuje nas wszystkich, że miłość do literatury to bardzo dobry wybór!

Sympatyczne lektury, napisane z pasją, ciekawie zilustrowane (choć przygotujcie się na to, że rysunków nie ma zbyt wiele - w końcu to książki mające rozbudzić pasję czytelniczą, zatem słowo gra tu główną rolę). Pozycja z poziomu pierwszego jest krótsza, wyróżnia ją większa czcionka, ale i w jej przypadku młodzi czytelnicy powinni prezentować już pewną biegłość, bo sporo tu tekstu - książka liczy ponad trzydzieści stron. Jeśli polubiliście serię "Czytamy bez mamy", to w każdej z książek  możecie sprawdzić, jakie tytuły już się ukazały w danym poziomie i skompletować brakujące pozycje.

Polecam
Katarzyna

"Nadchodzi słoniątko" (1 etap czytania)
Autor: Magdalena Zarębska
Ilustrator: Katarzyna Krakowiak
Wydawnictwo: Debit
Oprawa: miękka
Liczba stron: 32
Format: 14 x 20,5 cm
ISBN: 978-83-7167-997-1


"Kraina Nieczytania" (2 etap czytania)
Autor: Magdalena Zarębska
Ilustrator: Karolina Kucharska
Wydawnictwo: Debit
Ilość stron: 64
Format: 14 x 20,5 cm
Oprawa: miękka
ISBN: 978-83-7167-998-8
Komentarze

  1. Bardzo dziękuję za piękną recenzję! Zawsze udaje się Pani odnaleźć w moich książkach to, co najważniejsze. Pozdrawiam serdecznie!

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Inna Bajka dziękuje :)