"Czary. Nieco szerszy wybór wierszy" - poddajcie się magii tych utworów!
Jak to cudownie,  że "szerszy"! Nie da się ukryć - tego nam właśnie było trzeba: bo wiersze pana Marcina Brykczyńskiego czaruję nas (nomen omen;) - wszak taki właśnie jest tytuł tego zbioru) od lat wielu. Pamiętam jak bardzo mała Starsza zachwycała się psami, które w odwiedziny wędrowały, z rozrzewnieniem wspominamy wspólną lekturę "Liczydełka", gdy przy pierwszym wierszu o kurze, kogucie i jajku Młodsza słysząc kończące go pytanie zawsze odpowiadała rozkładając pulchne rączki: "Upaniło";) (czyli - upadło, pękło, ale z pozytywnym bardzo efektem - bo przecież pojawiło się kurczątko!). I te płatki śniegu siadające na nosie uwielbiały dziewczyny, i kominiarza na dziesięcioszczeblowej drabinie... Mnóstwo pięknych, zapadających w pamięć wierszy uroczo zilustrowanych przez Iwonę Całą. 

W tym wydaniu za stronę ilustracyjną odpowiada Artur Gulewicz; nasycone intensywnymi barwami rysunki przeplatają się z biało-czarnymi ilustracjami, wyraźne kontury sąsiadują z "wycinankami" z przeróżnych materiałów, jest i wiersz w pewnym sensie figuralny - "Wąż" - spójrzcie na fotografię poniżej, jak imponujące rozmiary ma ten gad! Często całe strony są pokryte kolorami - zatem jest ich tu tyle, ile barw, nastrojów i humoru w wierszach. 

Cztery części i posłowie - również wierszowane to trzydzieści jeden utworów, w których sportretowany został dom rodzinny: najbliższe, najważniejsze osoby, szczególne, świąteczne chwile, to także porcja poetyckich marzeń, wiele wizerunków zwierząt, które chyba są bardzo bliskie autorowi - bo tak można wywnioskować z ich wizerunków - pomysłowych, ale i poruszających (jak choćby wzruszający wiersz zamykający tę część - "Kto pamięta o zwierzętach") . Mamy też okazję zanurzyć się w baśniowy świat, pełen fantazji, niezwykły, zaskakujący.

Tym, co łączy wiersze o zwierzętach, jest spora dawka humoru: nasi bracia mniejsi maję niesamowite pomysły, przeżywają przygód co nie miara, bawią i zadziwiają, z kolei inne, "niezwierzęce" utwory cechuje serdeczność, pozytywne nastawienie do świata, do innych osób, dostrzeganie niezwykłości "zwykłych" chwil, celebrowanie odświętnych momentów. 

To wiersze pełne uczuć, wywołujące wzruszenie, nostalgię (u starszych "dzieci" - bo i dla nich tworzy autor, co zdradza na swej stronie: Piszę i tłumaczę książki dla dzieci. Nawet jeśli mają zupełnie siwe włosy.), zabawne, zaskakujące spostrzeżeniami, kreujące radosny, pogodny świat. Zbiór idealny - choć trochę przekornie powiemy, że niezupełnie;) - bo marzyłby się nam o wiele większy objętościowo wybór wierszy... Jest na to rada - my mamy kilka pozycji Marcina Brykczyńskiego, wiele jest dostępnych i nie wątpię, że po nie sięgną czytelnicy tego zbioru, bo to teksty, które zapadają w pamięć, podobają się i młodszym, i starszym!

Polecamy
Katarzyna i dziewczynki


"Czary. Nieco szerszy wybór wierszy"
Autor: Marcin Brykczyński
Ilustrator: Artur Gulewicz
Wydawnictwo: Literatura
Oprawa: twarda
Liczba stron: 96
Format: 17x22,5cm
ISBN: 978-83-7672-334-1Komentarze