"Głosy ptaków. Oglądaj i słuchaj" - uczta dla oczu i uszu!Weekend to tradycyjnie doskonała okazja, by wybrać się do lasu! Bez względu na porę roku jest to miła wyprawa, ale wiosną szczególnie je lubimy. Wiadomo - wiele się dzieje, jest zielono, kwitnąco - pięknie! A ile słychać!;) Wprawdzie i w mieście rozśpiewane bractwo daje o sobie znać, ale w lesie jesteśmy jakby w ptasiej operze - jest stereofonicznie, kwadrofonicznie, są występy solo, w duecie i jakie tylko chcecie:) Można się zasłuchać, tylko głowa od kręcenia;) - bo chciałoby się i wypatrzeć tych małych śpiewaków, a to nieproste. Wydaje się, że przecież gdzieś obok muszą siedzieć, bo słychać tak donośnie, ale nawet teraz, gdy liści jeszcze niewiele, oczarowujący wykonawcy pozostają często anonimowi... Nam udało się dostrzec jedynie ziębę, a właściwie zięby dwie, które najpierw na leśnej drodze coś interesującego zobaczyły, a potem - gdy się zbliżaliśmy, przeleciały na pobliską leszczynę, później przenosząc się coraz dalej w głąb lasu. 

Ale nie jesteśmy na szczęście skazani na świadomość ograniczającą się do faktu, że oto jakiś bliżej nam nieznany ptak właśnie pięknie się na zaprezentował wokalnie! Może nie dostrzeżemy konkretnego śpiewaka, ale możemy zidentyfikować go po głosie. To bardzo przyjemna świadomość, a do tego imponująca - jak miło jest wiedzieć, któż to się odzywa z gęstwiny drzew, krzewów czy trzcin, czyje trele uprzyjemniają nam odpoczynek na łonie natury. Autorem ptasich portretów w niniejszej publikacji, która dostarcza mnóstwa ciekawych wiadomości, jest niekwestionowany autorytet w tej dziedzinie - Andrzej G. Kruszewicz jest doskonale znany miłośnikom ptaków, pasjonatom-ornitologom, wielbicielom fauny latającej (i nie tylko - że wspomnimy choćby książkę "Andrzej Kruszewicz opowiada o zwierzętach"). 

Tym, którzy dla ptaków bez reszty stracą głowę, warto polecić piękne opracowanie - również dwutomowe - "Ptaki Polski". Bezcenne kompendium zawiera wnikliwe przedstawienia gatunków ptaków spotykanych w naszym kraju, są i ciekawe opisy, i obrazowe rysunki, mnóstwo zdjęć portretujących tych latających przedstawicieli fauny w różnych sytuacjach. Ciekawi treści tego tytułu bez trudu mogą podejrzeć zawartość książki (na przykład na stronie wydawnictwa), trudniej znaleźć takie materiały dotyczące niniejszej pozycji... A przecież jest ona tak piękna, że nie wątpimy, iż w wielu osobach wzbudzi ona żądzę posiadania! Spójrzcie tylko na te parę fotografii wnętrza "Głosów ptaków", które znajdują się poniżej! Wprost trudno wyrazić, jakie wrażenie one robią - piękne, zachwycające, przykuwające uwagę, zachwycają niebanalnymi ujęciami, oryginalnością, pomysłowością. Zresztą - nic w tym dziwnego: wśród nazwisk ich twórców znajdziemy same sławy - wykonali je między innymi Agnieszka i Włodek Bilińscy, Grzegorz Bobrowicz, Saturnina i Artur Homanowie, Paweł Fabijański, Grzegorz i Tomasz Kłosowscy, Henryk Kościelny, Grzegorz Leśniewski, Łukasz Łukasik, Mateusz Matysiak, Renata i Marek Kosińscy, Marcin Karetta... 

Podtytuł książki brzmi "Oglądaj i słuchaj" - i do takiej właśnie połączonej "lektury" zapraszają autorzy. Ciekawe opisy autorstwa Andrzeja G. Kruszewicza, z których dowiemy się, gdzie dany gatunek można spotkać, jak ptak ów wygląda, jak opiekuje się swoimi pociechami, czym się żywi możemy odczytać sami lub wysłuchać ich - do każdego tomu dołączona została płyta, na której ptasie portrety przybliża nam Krystyna Czubówna, a same ptaki wdzięcznie prezentują swoje głosy:) 

To piękna pozycja - także dla młodych odbiorców, wśród których nie brak pasjonatów ornitologii. Do tej lektury wciąż się wraca i na pewno zaprocentuje ona i najbliższe spotkania z ptakami pozwolą na bezbłędne określenie - z kim mamy do czynienia! 

Polecam
Katarzyna

"Głosy ptaków. Oglądaj i słuchaj"
Autor: Andrzej G. Kruszewicz
Wydawnictwo: MULTICO Oficyna Wydawnicza
Oprawa: twarda + etui
Liczba stron: 208
Format: 23 x 26 cm
ISBN: 978-83-7763-333-5Komentarze