Tu powstała Polska - by odległe dzieje stały się nam bliższe

Bez wątpienia można stwierdzić, że początki państwowości polskiej to temat modny;) - choć może inaczej: intrygujący, godny uwagi, zajmujący młodszych i starszych. Ostatnio czytałam kilka publikacji tych spraw dotyczących: pomysłowo przedstawiająca naszych władców książka autorstwa Pawła Wakuły w przystępny, a jednocześnie ciekawy sposób opisuje także i Piastów, w poniedziałkowym dodatku do „Gazety Wyborczej” pojawił się cykl „Objazdowe muzeum historii Polski” – taka swego rodzaju lekcja historii dla nieco starszych czytelników. A niniejsze pozycje wydane przez Media Rodzina, choć z pozoru mogą wydawać się być książkami dla młodszych odbiorców, to bogactwem interesujących szczegółów zaskoczą chyba i pasjonujących się tą tematyką dorosłych (przede wszystkim tych niezwiązanych z nią niejako „zawodowo”).

Niedługie opracowania tematów mają idealnie wyważone proporcje: jest tu rzeczowe wyjaśnienie, klarowne, sformułowane prostym językiem, do tego schematy, ilustracje, mapy. Szczegółowo opisane sprawiają, że łatwiej jest zrozumieć pewnie kwestie, które w nawet najbardziej dokładnych opisach mogą być nie do końca jasne. Co ciekawe – to książki autorskie: napisane i zilustrowane przez Jarosława Grygucia.

I znów warto docenić to, iż przedstawiony został aktualny stan wiedzy, a choć liczące po nieco ponad dwadzieścia stron pozycje nie mają ambicji być całościowym opracowaniem, to jednak ilość zawartych w nich wiadomości jest naprawdę imponująca! Tata dziewczynek jest pasjonatem historii – wprawdzie zwłaszcza tej najnowszej, ale i wcześniejsze dzieje nie są mu obce, a jednak sporo szczegółów go zaskoczyło, zaciekawiło – może się więc okazać, że kupiona dla młodego miłośnika historii książka sprawdzi się jako interesująca i kształcąca lektura dla całej rodziny.

Stanie się tym bardziej użyteczna, o ile planujemy wakacyjne wyprawy właśnie szlakiem dawnych piastowskich zabytków architektury czy też jeśli zechcemy odwiedzić muzea lub rezerwaty archeologiczne prezentujące czasy pierwszych Piastów. Wiele ilustracji bowiem to wierne rysunki przedmiotów czy obiektów w tych właśnie miejscach się znajdujących. Zatem jeśli zdobyta wiedza rozbudzi nasze apetyty na ujrzenie opisywanych miejsc na własne oczy, wówczas te pozycje mogą stać się swego rodzaju mini-przewodnikiem. Ale nawet jeśli nie uda nam się zrealizować takiej wycieczki, to już sama lektura czterech opracowań da nam możliwość bliższego poznania naszych przodków.

Tym, co sprawia, że są to tak wartościowe pozycje, jest zasób, zakres informacji. Jakże często autorzy podręczników ograniczają się do lakonicznego podania informacji, że w danym roku miało miejsce jakieś zdarzenie. Koniec, kropka – nic ciekawego w takim stwierdzeniu nie ma i zapamiętanie samej daty nie wzbogaca specjalnie naszej wiedzy. A Jarosław Gryguć pisząc o chrzcie Polski wyjaśnia, że możemy nawet ustalić datę dzienną – i skąd to domniemanie mamy, jak się ów obrzęd odbywał, jak wyglądała koronacja (czy wiedzieliście, że król ubrany był w szaty biskupie?). Szczegółowo opisane są też kwestie bardziej przyziemne – takie jak strój, zwyczaje związane z higieną (nasi przodkowie – ci najzamożniejsi – czyścili uszy przy pomocy małych łyżeczek!). A czy wiecie, czym był kiścień? Albo dlaczego tarcze używane przez wojów trzeba było wymieniać po każdej walce na nowe – lub chociaż naprawiać? Takich wiadomości-ciekawostek jest w tych czterech pozycjach bardzo wiele, zatem nawet obeznani z tematem znajdą w niniejszych tytułach coś dla siebie.

Poza tym opracowania niniejsze systematyzują, porządkują wiedzę, pozwalają dostrzec powiązania między różnymi faktami.

Ci, którzy uwielbiają historię lub właśnie dzięki lekturom autorstwa Jarosława Grygucia odkryją w sobie tę pasję, mogą zajrzeć także na strony: WWW.tupowstalapolska.pl oraz WWW.kulturapiastowdladzieci.pl  - znajdziecie tu mnóstwo informacji oraz propozycje wycieczek poszerzających naszą wiedzę na temat życia w czasach Piastów. 

Polecam

Katarzyna Autor i ilustrator: Jarosław Gryguć
Wydawnictwo: Media Rodzina
Oprawa: miękka
Liczba stron: 24
Format: 23x 27 cm
ISBN: 978-83-8008-051-5,  978-83-8008-052-2, 978-83-8008-053-9, 978-83-8008-054-6Komentarze