"Duża kieszeń na kłopoty" - przygody są dobre na wszystko!;)
Zaintrygowała mnie „Rupieciarnia na końcu świata”, zatem widząc nazwisko Agaty Mańczyk na okładce, bez wahania sięgnęłam po „Dużą kieszeń na kłopoty”. Tym razem nie będziemy mieć do czynienia ze skomplikowaną historią rodzinną, z poplątanymi relacjami między bohaterkami – bo to właśnie płeć piękna dominuje w tej pierwszej z przywołanych lektur. Tym, co łączy obie opowieści, jest tajemnica, a także związki uczuciowe młodych bohaterów. Jednak „Duża kieszeń na kłopoty” to nieco inna lektura, może nieco mniej refleksyjna, poświęcona głównie przygodom, które spotykają czworo młodych ludzi pragnących odnaleźć… skarb! Nie, nie ma tu żadnej pomyłki – widoczni na okładce bohaterowie znajdują się przypadkiem w tej samej smażalni, do której trafia dwóch podejrzanych osobników. Nieco lekceważą oni swych towarzyszy mimo woli i bez skrępowania opowiadają o zakopanych znacznych sumach pieniędzy. 

Co ciekawe, młodzi ludzie nie znają się zupełnie – dwoje z nich przyjechało tu na wakacje, dwoje mieszka w Jarosławcu, ale wcześniej się nie spotkali. I nic chyba w tym dziwnego – gdy poznajemy bliżej bohaterów, okazuje się, że się bardzo różnią – mają odmienne doświadczenia życiowe, inne priorytety, różne pasje, a ich sposób bycia, osobowość, charakter mogłyby być dowodem na to, że przeciwieństwa się przyciągają. Ale przecież ich połączyło coś innego! Każde z nich marzy o zdobyciu ukrytych pieniędzy, choć motywacje są różne – czasem problemy rodzinne, troska o zdrowie bliskiej osoby, jedna z dziewcząt pragnie przeżyć ekscytującą przygodę, gdyż z powodu licznych nękających ją chorób spędza czas przede wszystkim w towarzystwie lektur. Można się także doszukać pewnego niezbyt radosnego pierwiastka wspólnego – wszyscy czworo mają rozmaite problemy: czy to w rodzinie, czy w grupie rówieśniczej, nie mogą znaleźć wspólnego języka z rówieśnikami, czasem z powodu kompleksów odsuwają się od nich, stwarzają pozory obojętności, by nie narazić się na zranienie, nie pokazać swych prawdziwych uczuć, nie cierpieć…

Choć zatem to głównie kolejne etapy karkołomnych poszukiwań będziemy śledzić na kartach tej powieści, to niejako przy okazji udaje się autorce przemycić nieco obrazów codziennego życia młodzieży, jej problemów, dylematów. Czworo młodych poszukiwaczy przygód (i skarbu!) to nastolatki, ale ich troski i obawy są prawdziwe, realne, niełatwo sobie z nimi poradzić. Trzeba przyznać, iż Agata Mańczyk bardzo dobrze poradziła sobie z tą warstwą psychologiczną powieści. Można by nieco ponarzekać na wymyśloną przez nią intrygę: raczej trudno uwierzyć w jej prawdopodobieństwo, niekiedy zdarzenia są konstruowane tak, by jak najbardziej skomplikować zadanie bohaterów, czasem wręcz niemal w myśl zasady: „zabili go i uciekł”. Część tych poczynań można usprawiedliwić, gdy poznamy już zakończenie powieści (nie będę kłamać, że takiego biegu zdarzeń oczekiwałam, ale przyznam, że w tym kierunku biegły moje domniemania…;)). Jednak  nie wszystkie wątki zostały tak zgrabnie opracowane – na przykład kwestia walizki pełnej pieniędzy – w pewnym momencie ten kuszący trop zostaje zupełnie porzucony. W pewnym momencie pojawia się też policja, która nagle jakby rozpłynęła się we mgle – chyba że to swego rodzaju ocena pracy stróżów porządku;)

Na pewno sama emocjonująca i pełna zwrotów akcji opowieść zachęca do odwiedzenia nadmorskich okolic , które nawet w deszczowe dni jawią się jako ciekawe miejsce. Nie można też zapomnieć o słowach, które stały się niejako mottem do zaistnienia całej tej historii, a zostały także ujęte w tytule – owa „kieszeń na kłopoty” to dobry pomysł, by poradzić sobie z przerastającymi nas kłopotami. A pomóc w tym mogą przyjaciele. Zatem – przyjaźń ponad wszystko! I ekscytujące przygody! Takich życzymy na koniec wakacji! A jeśli będzie Wam ich za mało, to sięgnijcie po tę lekturę, by przeżyć razem z Gretą, Polą, Gutkiem i Nikodemem kilka emocjonujących dni, gdy olbrzymi skarb był w zasięgu ręki;)

Polecam
Katarzyna 


"Duża kieszeń na kłopoty"
Autor: Agata Mańczyk
Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
Oprawa: broszurowa
Liczba stron: 352
Format: 135x204 mm
ISBN: 978-83-10-11844-8Komentarze