"Południowa Łąka" - o niełatwym poszukiwaniu szczęściaTo już trzeci audiobook z opowiadaniami Astrid Lindgren wydany przez Naszą Księgarnię. W pierwszym – „Nils Paluszek” – słyszeliśmy głosy Teresy Lipowskiej i Mariana Opani; „Dzielna Kajsa” to popis talentu znanej z pierwszej płyty aktorki, zaś niniejszy to teksty czytane przez Mariana Opanię. 

Niewiele tytułów tu znajdziemy: cztery opowiadania, jedno podzielone na dwie części, utwory różniące się od nagrań z poprzednich płyt nastrojem, sposobem obrazowania. Wszystkie je łączy to, że bohaterowie to dzieci znajdujące się w trudnej sytuacji życiowej – osierocone lub żyjące w bardzo ubogiej rodzinie, bez nadziei na poprawę swego losu, ciężko pracujące, zmagające się z trudnościami, których nie brak w ich codziennym życiu. 

Elementem łączącym te historie jest pierwiastek magiczny, fantastyczny – każdy z małych bohaterów przeżywa coś niezwykłego, niewytłumaczalnego w zwykły, zdroworozsądkowy sposób. Dla nich ich doznania są prawdziwe, wierzą w realność tego, czego doświadczają, zatem i słuchacze dają się porwać tym opowieściom. Z zapartym tchem, z wiarą w przemianę losu słuchamy zatem jak ubogie, osierocone rodzeństwo znajduje niezwykły ogród, w którym mogą bawić się, jeść do syta i zapomnieć o smutnej rzeczywistości wypełnionej ciężką pracą. Ufamy, że istotnie z ziarnka grochu może wyrosnąć lipa – tak jak to wymarzyła sobie pragnąca czegoś pięknego mała sierotka, która trafiła do przytułku. A czy opisujące tragiczną napaść wilka na stadko owiec opowiadanie „Dwa, dwa, dwa!” nie może jednak mieć szczęśliwego finału? Jeśli jego bohaterką uczyni się tak dzielną dziewczynkę jak Stina Maria, to bez wątpienia taki pomyślny bieg wypadków może nastąpić! Bardzo poruszająca opowieść zamyka tę płytę: ciężko chory najstarszy syn zostaje sam w domu, rodzice muszą wypełnić swoje obowiązki, a on, złożony chorobą, z bardzo wysoką gorączką – no właśnie – śni na jawie? Odbywa podróż w czasie? Paź Nils przedsięwziął śmiały plan – chce uratować uwięzionego króla. Ale czy jeden nawet bardzo dzielny, ofiarny, pomysłowy i sprytny chłopiec da radę przezwyciężyć znaczne siły przeciwnika?

To wszystko sprawia, że „Południowa Łąka” to audiobook adresowany do nieco starszych słuchaczy. Nie brak w tych opowiadaniach chwil dramatycznych, porażająco smutnych, a choć sami bohaterowie odnajdują w swym nielekkim życiu momenty szczęścia, to jednak jest to bardzo poruszające doświadczenie – spotkanie z nimi, poznanie ich losów. Dodatkowo poszczególne nagrania są sporo dłuższe niż te znajdujące się na dwóch poprzednich płytach. Przyznam szczerze, że gdybym musiała czytać je dziewczynkom, to z całą pewnością głos by mi się łamał, na pewno sporo byłoby przerw – bo jesteśmy takimi bardzo przeżywającymi trudne losy postaci odbiorczyniami. To bardzo dobrze zatem, że możemy poznać te pełne emocji, tak zapadające w pamięć opowieści dzięki panu Marianowi Opani, dzięki najnowszemu audiobookowi Astrid Lindgren wydanemu przez Naszą Księgarnię.

Polecam
Katarzyna 
"Południowa Łąka"
Autor: Astrid Lindgren
Tłumacz: Anna Węgleńska
Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
Forma wydania: AUDIOBOOK CD
Format: CD
ISBN: 978-83-10-12891-1Komentarze