"Dzieci w sieci dobrych manier" - vademecum po internetowym labiryncie;)Zapewne w wielu rodzinach najbardziej zorientowanymi osobami w kwestiach obsługi sprzętów wszelakich są najmłodsi;) Komputer, Internet, telefon w jakiś intuicyjny sposób są poznawane, ba - czasem okazuje się, że to pociechy odkrywają funkcje dotąd nam nieznane! Jednak o ile kwestie technologiczne nie stanowią trudności, to pewne problemy może nastręczać netykieta. Dzieci często działają bardzo spontanicznie, ich bezpośredniość bywa przyczyną rozmaitych gaf, które nieco usprawiedliwia młody wiek. 

Jeśli zatem zdarzyło się kolejne faux-pas, gdy nietaktowne zachowanie stało się powodem koleżeńskich niesnasek, warto podsunąć najmłodszym lekturę pozwalającą uniknąć podobnych sytuacji w przyszłości. Bo choć dzieciom wybaczamy gafę, to liczymy także, że następnym razem postąpią właściwie. A wyjaśnienia dorosłych są na pewno przydatne, wartościowe, ale gdy istotne treści są przedstawione w ciekawy sposób, to niewątpliwie łatwiej zapadną w pamięć.

Pamiętam doskonale podręczniki do historii ze szkoły podstawowej. Każdy rozdział rozpoczynał się krótkim fragmentem fabularyzowanym. Opisane w ten sposób wydarzenia zaciekawiały, te treści zapamiętywaliśmy najlepiej, zatem taki sposób przekazywania wiadomości to doskonały pomysł. Bohater historyjek zawartych w tej lekturze zmaga się rozmaitymi problemami znanymi wszystkim młodym użytkownikom sieci: czy można składać życzenia za pośrednictwem serwisów społecznościowych lub wiadomości tekstowej? Czy zamieszczanie śmiesznych zdjęć i filmów jest zawsze dozwolone? Dlaczego nie warto odzywać się do niesympatycznych osób, które obrażają nas na forach? Z autopsji wiem, że młodym osobom trudno jest się rozstać ze swoim telefonem i fakt ten przyczynia się do wielu niewłaściwych zachowań. Zdarza się jednak, że uwagi dorosłych są traktowane jako "czepiania się", może zatem takie spojrzenie z punktu widzenia rówieśnika lepiej wpłynie na zrozumienie, że niektóre zachowania są niedopuszczalne. Przygody Franka i jego przyjaciół są przyczynkiem do poruszenia szerokiej gamy kwestii związanych z Internetem, komputerami, telefonami. Pomagają one poradzić sobie w trudnych sprawach, uczą netykiety w sposób sympatyczny i skuteczny. I - miejmy nadzieję - wychowują pokolenie młodych ludzi umiejących się zachować w każdej sytuacji! 

Każdy rozdział kończy się słowniczkiem, zatem wyjaśnienia trudnych pojęć nie musimy szukać w innych źródłach. Ciekawy tytuły intrygują, a sama książka jest wydana bardzo starannie, zatem można po przeczytaniu podsunąć ją kolegom: na pewno bez szwanku wyjdzie z kolejnych lektur, a szerzenie tak potrzebnej wiedzy to rzecz chwalebna!:)

Polecam
Katarzyna 

PS. Na końcu książki znajdują się wzory umów, które rodzice z dziećmi powinni zawrzeć - i oczywiście wnikliwie je poznać! Dotyczą one korzystania z Internetu i ułatwiają najmłodszych uzmysłowienie sobie ważnych zasad, które się z tym wiążą. 
"Dzieci w sieci dobrych manier"
Autor: Zofia Staniszewska
Ilustrator: Artur Nowicki
Wydawnictwo: Debit
Oprawa: twarda
Liczba stron: 56
Format: 20x24,5 cm
ISBN: 978-83-8057-016-0Komentarze