"Cuda wianki" - ludowe, folkowe... - piękne!
Pewnie nie u każdego informacja o występach zespołów ludowych budzi entuzjazm. To specyficzny rodzaj śpiewania, do tego w utworach tego typu sporo gwary, form nieznanych, zatem i tekst nie zawsze jest zrozumiały. A szkoda, bo to niejako nasze korzenie, to ważny element naszej kultury, tożsamości narodowej. Dlatego tak cenne są działania zespołów przybliżających, w pewnym sensie "oswajających" muzykę ludową. Szeroko znane i lubiane zespoły tworzące, wykonujące taką muzykę to Kapela ze Wsi Warszawa czy Czeremszyna, ale my też się mamy czym pochwalić w tej materii - "my" w znaczeniu mieszkańców Suwalszczyzny - i to aż dwa świetne zespoły u nas "działają", stąd się wywodzą: Otako oraz Vieśnova (warto zajrzeć na ich strony i sprawdzić, że w temacie folkowych brzmień dzieje się wiele ciekawych rzeczy!).

Równie wielkie zasługi w przybliżaniu nam ludowych tradycji ma/będzie miała także Marianna Oklejak - bo nie wątpimy (rodzinnie!;)), że ta książka spodoba się najmłodszym i starszym, że chętnie po nią będziemy sięgać, że rozbudzi ona naszą ciekawość i zmotywuje wiele osób do szukania dalszych informacji, zgłębiania tematu, odkrywania "ludowości" dla siebie - za pośrednictwem lektur, dzięki wizytom w muzeach, ale i czynnie - w rozmowach z babciami czy dziadkami.

Książka "Cuda wianki. Polski folklor dla młodszych i starszych" została wydana przez Egmont w Serii Artystycznej i rzeczywiście jest to po prostu urzekająca pozycja. Stron sporo, a każda rozkładówka zachwyca pomysłowością, niebanalnym przedstawieniem pewnego fragmentu obyczajowości, tradycji, zdobień, form, które są charakterystyczne dla sztuki ludowej. Na pewno i takie "encyklopedyczne" opracowanie autorstwa Marianny Oklejak byłoby interesującą propozycją, ale w tym wypadku mamy do czynienia z czymś jeszcze ciekawszym: oryginalnym połączeniem współczesności z przeszłością, realiów bliskich nam z pierwiastkiem folklorystycznym. Małe fabuły, użycie motywów zdobniczych w nieoczywistych zastosowaniach, zestawienie ich ze sobą, które tym lepiej uwypukla pewne podobieństwa czy właśnie unikatowość rozwiązań - to wszystko sprawia, że "Cuda wianki" mogą zawrócić w głowie i na długo stać się ulubioną pozycją - dla młodszych i starszych!

Do tego to pięknie wydana książka: twarda oprawa, dobrej jakości papier, kolory intensywne, tekst czytelny. Ci, których temat zaciekawi, muszą przestudiować przypisy - niedługie, klarowne, ciekawie wyjaśniające pewne kwestie w wielu wypadkach już mało znane. A potem poszukajcie kolejnych źródeł - "zakumplujcie się z tradycją!" - jak apeluje autorka!

Polecamy
Katarzyna i dziewczynki"Cuda wianki. Polski folklor dla młodszych i starszych"
Autor, ilustrator: Marianna Oklejak
Wydawnictwo: Egmont
Oprawa: twarda
Liczba stron: 80
Format: 24x27
ISBN: 978-83-281-0568-3
Komentarze