"Zaginiony ocean" - morze możliwości dla twórczych osób!Las, ogród - to niewątpliwie urocze, magiczne miejsca, ale prym w tej materii wiedzie ocean! Jako fani filmów przyrodniczych wiemy to doskonale: jakie piękne są podwodne krajobrazy, jakie niesamowite zwierzęta kryją się w głębinach wodnych, jak majestatycznie się poruszają lub wprost przeciwnie - z prędkością błyskawicy migną, znikną, pojawią się znów, zastygną na chwilę - i już ich nie ma. Niesamowite zwyczaje godowe, przemyślne techniki polowania, umiejętność maskowania się w celach zapewnienia bezpieczeństwa lub zaskoczenia ofiary - mnóstwo ciekawych wiadomości, często dopiero teraz odkrywanych, bo przecież te najgłębsze głębie nie tak łatwo spenetrować, dzięki nowoczesnym metodom pojawia się możliwość zejścia nieco niżej, ale są przecież miejsca tajemnicze - wciąż przed nami ukryte. 

Jakie to pole dla wyobraźni - cóż też może się tam kryć, jakie niezwykłości moglibyśmy odnaleźć w tych najmroczniejszych otchłaniach, jakie tajemnicze skarby, oryginalne stworzenia... Johanna Basford pozwala nam wkroczyć w ten świat, poznać bliżej świat morskiej fauny i flory (ten, który poznany być może), puścić wodze fantazji co do tych mniej poznanych miejsc, zbratać się nieco z kamratami-piratami;) 

Jeśli porównacie poprzednie tytuły, to zauważycie, że w tej pozycji stron jest nieco mniej: choć od razu uspokajam - po pierwsze to złudne wrażenie, po drugie - wyzwań i propozycji jest mnóstwo! Zatem jeśli chodzi o te "brakujące strony", to po prostu tym razem autorka proponuje nam naprawdę imponujące zadanie - jedna ze stron jest kilkakrotnie złożona, więc po rozłożeniu natykamy się na zadania pokolorowania strony niejako "poczwórnej", tworzącej olbrzymią podwodną kompozycję! A przecież i tak każdy z rysunków zachwyca (i onieśmiela...) ilością detali, drobiazgowością, fantazyjnymi zdobieniami o niekiedy niemal mikroskopijnych rozmiarach, dlatego przygotujcie się na długą oceaniczną przygodę z kredkami i najnowszą kolorowanką Johanny Basford!

Co zatem w środku znajdziemy? Strony szczelnie zapełnione morskimi żyjątkami, ryby, ośmiornice, kraby, meduzy, żółwie, koniki morskie, przemyślnie skomponowane plątaniny roślin, podwodne pałace, pirackie skarby i statki, fantazyjne kompozycje, syreny, jest i miejsce do własnych działań, zainspirowanych pomysłami i przedstawieniami autorki. No i wreszcie tradycyjnie też możemy poćwiczyć swoją spostrzegawczość: znaleźć ukryte przedmioty, a jest ich niemało i w większości to bezcenne precjoza - diamenty, złote monety, perły, magiczne lampy, sztabki złota, korony... 

Wyznam, że u nas też trochę "wodne klimaty" - remont łazienki, ani gdzie, ani jak się rozłożyć, a takie odstresowanie jakie oferuje "Zaginiony ocean" w tej sytuacji bardzo by się przydało... Ale muszę jeszcze zaopatrzyć się w odpowiednie kredki, bo te "grubasy" dziewczynek raczej do innych celów są stworzone. Choć i samo patrzenie na te cudowne prace wystarcza: wdech, wydech, wyciszenie, spokój, zachwyt...

Polecam
Katarzyna

Autor, ilustrator: Johanna Basford
Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
Oprawa: broszurowa
Liczba stron: 88
Format: 24 x 24 cm
ISBN: 978-83-10-13031-0

Komentarze