"Wczoraj, dzisiaj, jutro" - jak obłaskawić czas i mieć go więcej;)"Jaki trudny tytuł" - powiedziałoby wiele dzieciaków, gdyby się nad tą kwestią przez chwilę zastanowiły. To dość powszechny wśród nieletnich problem - "Pójdziemy wczoraj" czy "Byliśmy jutro" to wypowiedzi na porządku dziennym, u nas także, choć się po wielokroć poprawiało dziewczyny i tłumaczyło im, że jutro to będzie, a wczoraj było - do znudzenia i na razie mało skutecznie. Zwłaszcza Młodsza celuje w tych przeinaczeniach - dziś pytała Starszą "Pobawimy się jak jutro w chowanego?" - siostra zgodziła się, a potem był żal wielki, bo pytanie miało brzmieć "jak wczoraj", a Starsza uznała, że to plany na jutro, była zmęczona i trochę nam te określenia popsuły humor...;)

Zatem temat ważny i nomen omen - na czasie;), warto posługiwać się tymi słowami trafnie, bo nieporozumienia frustrują. A do tego to nie jedyna istotna kwestia poruszona w tej pozycji: chyba każdy młody człowiek odnajdzie w zachowaniu głównej bohaterki podobieństwo do własnego sposobu postępowania - chodzi mianowicie o bolesną i uciążliwą sprawę porządków... Dorośli chyba mają na tym punkcie bzika!;) Ale z drugiej strony i nieletni często stwierdzają, że byłoby fajniej, gdyby bałagan zniknął, można byłoby znaleźć wszystkie rzeczy, przypomnielibyśmy sobie, jaki deseń ma dywan;) Tylko żeby porządek chciał "zrobić się" sam! 

Bohaterce nowej książki Grzegorza Kasdepke odkładanie "na później" wszelkich mało przyjemnych zadań weszło w krew. Choć nie do końca z jej winy - wszak obiecała, że posprząta Jutro, a Jutro nie pojawia się, zawsze w zastępstwie przysyła Dzisiaj, a potem okazuje się, że zawiniło Wczoraj, które sprytnie wymigało się od zobowiązań... Słowa te nie przypadkiem zapisane są w taki właśnie sposób, bo to jednocześnie imiona bohaterów, z którymi dyskutuje dziewczynka negocjując dotrzymanie obietnic o sprzątaniu. Najmłodszym trochę trudno na początku ten fakt uchwycić, ale kolejne zdarzenia pomagają zrozumieć zastosowany pomysł..

Jak się skończą dociekania, kto ma zaprowadzić porządek? I czy rzeczywiście poukładanie wszystkiego jak "od linijki" to klucz do bycia zadowolonym? Warto przeczytać tę książkę i dowiedzieć się, jaki patent wymyśliła niezwykle kreatywna bohaterka. O tym, że to twórcza osóbka, świadczą też niezwykłe portrety, które wykonała chcąc zobrazować Wczoraj, Dziś i Jutro oraz Pojutrze, a do tego oddając w nich ich charakter. Starszą zafascynowały użyte materiały i twórcze techniki (a do tego ten inspirujące prace zachęcają i czytelników do kreatywnych poszukiwań i działań - podobnie zresztą jak ilustracje Diany Karpowicz - łączące realizm i fantastykę, przenikające się barwy i wyraźną kreskę konturów).

Polecamy
Katarzyna i dziewczynki


 

"Wczoraj, dzisiaj, jutro"
Autor: Grzegorz Kasdepke
Ilustrator: Diana Karpowicz
Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
Oprawa: twarda
Liczba stron: 48
Format: 27 x 23 cm
ISBN: 978-83-10-13035-8
Komentarze