"Księga przyrody. Ciekawe dlaczego" - kompendium dla przyszłych omnibusów;)Dlaczego zachęcamy do przeczytania "Księgi przyrody"? Bo warto wiedzieć więcej! I to nie jest czcza obietnica - bo książka ta zawiera mnóstwo wiadomości, znajdziecie tu odpowiedzi na wszystkie Wasze pytania, ale też wiele informacji, o które może niekoniecznie przyszłoby nam do głowy zapytać;) Autorzy wyręczają nas zatem i w tej materii;) 

Rozważmy choćby temat jaskiń - mało kogo nie intrygowało to, jak powstają, ale takie kwestie jak to, czym jest rura lawowa czy strefa cienia, jakie zwierzęta żyją w jaskiniach i jak w tych trudnych warunkach sobie radzą, czy można w takim miejscu spotkać jakieś rośliny - to ciekawe zagadnienia, klarownie wyjaśnione, wzbogacone ilustracjami i dające pełniejszy obraz otaczającego nas świata. Warto dodać, że choć publikacja nosi nazwę "Księga przyrody", to nie tylko takie stricte przyrodnicze kwestie w niej znajdziemy - każdy rozdział przywołuje wiadomości o wpływie człowieka, jego dokonaniach, działalności związanej z danym aspektem świata przyrody. Na przykład przy okazji przywołanych wyżej jaskiń dowiemy się, kto chował w takim miejscu swoich zmarłych, ciekawostki o różowym mieście wykutym w skale, informacje o grotołazach badających jaskinie, są i wiadomości o dziełach sztuki wiążących się z tym tematem. 

"Księga przyrody. Ciekawe dlaczego" to obszerna pozycja (liczy bez mała trzysta stron!), a na jej kartach znajdziemy odpowiedzi na mnóstwo pytań. Jak widać na zdjęciach, na dwóch sąsiadujących stronach są zazwyczaj trzy pytania (dodam dla porządku, że bywają i cztery, a gdy temat wymaga bardziej wnikliwych wyjaśnień zdarza się jedno - dwa zagadnienia na rozkładówce) - zatem pasjonaci zdobywania wiedzy będą usatysfakcjonowani. 

Seria "Ciekawe dlaczego" już dość dawno pojawiła się w ofercie Wydawnictw Olesiejuk. Początkowo było to niegrube książeczki obejmujące wybrany zakres tematyczny ("...na Saharze jest zimno nocą", "...wielbłądy mają garby", "...zbudowano piramidy"). Obecne wydanie zbiera wiedzę z pokrewnych zagadnień. W księgarniach znajdziemy, oprócz niniejszej pozycji, "Księgę zwierząt" oraz "Księgę wiedzy". A choć zakres tematyczny przenika się i przeplata, to warto mieć na uwadze, iż "Księga przyrody" dostarczy nam wiadomości na temat kosmosu, pór roku i sposobów mierzenia czasu, wiedzę o naszej planecie, o morzach i oceanach, górach i jaskiniach, pustyniach - to tytuły pierwszych sześciu rozdziałów. Ostatni, zatytułowany "Kataklizmy", przybliża najmłodszym takie zjawiska jak huragan, oko cyklonu, sztorm, wichura, lawina, trzęsienie ziemi, wybuch wulkanu...

Ci, którzy znają wcześniejsze publikacje, wiedzą, jak dużą rolę odgrywają w tej pozycji ilustracje. Przyciągają uwagę najmłodszych, zaciekawiają, zachęcają do pytania, do lektury. Są wśród nich i realistyczne, których zadaniem jest wyjaśnienie, unaocznienie pewnych kwestii, ale są i zabawne rysunki, intrygujące, oparte na oryginalnych skojarzeniach. Całość to świetna, godna uwagi, poszerzająca wiedzę najmłodszych w przyjemny, nienużący sposób. 

Polecamy
Katarzyna i dziewczynki


"Księga przyrody. Ciekawe dlaczego"
Autor: Anita Ganeri, Brenda Walpole, Jackie Gaff, Carole Scott, Rosie Greenwood
Wydawnictwo: Olesiejuk
Oprawa: zintegrowana
Liczba stron: 248
Format: 18x22 cm
ISBN:  978-83-274-5821-6


 

 

Książkę można kupić w sklepie internetowym www.swiatksiazki.pl. Znajduje się tam cała, dostępna aktualnie oferta Wydawnictwa Olesiejuk, a rabaty bardzo często osiągają 30%. Książki zamówione przez sklep internetowy można bezpłatnie odbierać w sieci sklepów Księgarnie Świat Książki na terenie całej Polski.

Komentarze