"Rok na wsi" - pracowite i barwne dwanaście miesięcyZa jakiś czas czeka nas przeprowadzka;) Kolejna, ale cóż robić?! Córka zadecydowała, że "gdy dorośnie, będzie mieszkać na wsi". A jako, że niedawno obiecała zawsze mieszkać z nami, zatem rodziców rzecz jasna zabierze ze sobą;) Ktoś mógłby powiedzieć, iż trudno nam będzie przyzwyczaić się do tej zmiany, bo cóż się dzieje na wsi?! Młodsza już wcześniej miała szeroko zakrojone plany ("będziemy mieć kozę i owce, kury, ogródek warzywny i kwiatowy, sad, pszczoły, staw z kaczkami..."), a po wnikliwym przestudiowaniu obrazkowej opowieści o dwunastu miesiącach w sielskim otoczeniu pomysłów jest jeszcze więcej!

To oczywiste, że na wsi nudzić się może tylko ktoś bez wyobraźni! Gospodarskie zwierzęta, możliwość obserwowania, jak rosną warzywa, jak dojrzewa zboże, pyszne jedzenie przygotowywane własnoręcznie, bez chemii, sztucznych dodatków, świeże powietrze, przestrzeń, spokój... Doceniamy te wszystkie aspekty, bardzo często mieszczuchy wybierają taki właśnie odpoczynek - w gospodarstwie agroturystycznym, a bywa i tak, że pada decyzja o przeprowadzce! Do skansenów jeżdżą przedszkolaki i szkolniacy, a szczęśliwcy, którzy mają rodzinę na wsi są obiektem zazdrości. 

Lato to czas, gdy najczęściej bywamy na wsi lub też choć w jej okolicach, zatem najlepiej kojarzymy zajęcia rolników. Ale co oprócz sianokosów się tu dzieje? Jesień zapewne przywodzi nam na myśl , kopanie ziemniaków, a pozostałe miesiące? To, jakie prace i zajęcia są codziennością zimą, wiosną, latem i jesienią to temat kolejnych rozkładówek. Najmłodsi z radością będą rozpoznawać znane zajęcia, nazwą zwierzęta gospodarskie, posłuchają też o tym, czym zajęci są członkowie rodziny Listków prowadzących gospodarstwo agroturystyczne, ich znajomi, ich goście. Te wszystkie osoby oraz zwierzęcy bohaterowie zostali przedstawieni na początku tej miłej, ale i nader kształcącej lektury - choć ściśle rzecz ujmując, odwołując się do pochodzenia tego słowa - czytania tu niewiele - więcej pola do popisu mają nasze oczy i... języki, bo możemy wymyślać historyjki, "udźwiękowić" scenki podkładając głosy rysunkowym postaciom, wyszukiwać szczegóły, nazywać to, co znane, dopytywać o to, co ciekawi, wzbogacać wiedzę, ale i świetnie się bawić, bo czas spędzony nad "Rokiem na wsi" mija niepostrzeżenie.

Niekiedy agroturystyka jest podstawowym zajęciem, ale w przypadku rodziny Listków widzimy i prace w ogrodzie, zajęcia typowo rolnicze, w oddali widzimy pole, na którym też wiele się dzieje. W gospodarstwie jest dużo zwierząt, a oprócz tych udomowionych, mamy okazję obserwować i dzikie, pojawiające się w niedalekiej odległości od zabudowań Listków. 

Podróż przez pory roku pokazuje różne zajęcia - pracują wszyscy, obowiązki mają też i dzieci. To z pewnością dobry wzór dla młodych odbiorców. Co więcej - widać, że te pracy nie są uciążliwe czy przykre, miło jest spędzać czas na świeżym powietrzu, być potrzebnym, troszczyć się o zwierzęta. 

Najmłodszym spodobają się zadania z ostatniej rozkładówki - będą mogli policzyć, wyszukać, pochwalić się znajomością warzyw i owoców, które wyglądają tak apetycznie, że niejeden maluch poprosi o zaserwowanie ich jak najszybciej;) 

"Rok na wsi" przekonuje, że i to co bliskie może być ekscytujące, ciekawe, może cieszyć kolorami, zachwycać różnorodnością i intrygować. 

Polecamy
Katarzyna i Młodsza


"Rok na wsi"
Autor, ilustrator: Magdalena Kozieł-Nowak
Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
Oprawa: twarda 
Liczba stron: 28
Format: 23,1 x 31 cm
ISBN: 978-83-10-13156-0Komentarze

  1. Ale tu zmiany zaszły! Przyjemnie się czyta większą czcionkę.

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Inna Bajka dziękuje :)