"O Lence, Antku i okropnym Albercie" - o miłych niespodziankach codziennoości:)Trochę nas zwodzi autorka tym tytułem, który przytacza opinię Antka, naszego dobrego znajomego z elementarzy - "klasycznego", matematycznego i przyrodniczego. Znani przyjaciele, którzy mają tyle pomysłów, tyle sympatycznych przygód, tym razem prezentują się nam w dłuższej opowieści kuszącej miłym umiejscowieniem czasowym. Wydarzenia rozgrywają się podczas wakacji, a choć to najulubieńsze miesiące w roku, to nie wszystko cieszy, bo do Antka, sąsiada Lenki, ma przyjechać niemiły, okropny Albert! 

Elementarze ukazały się w serii "Poczytaj mi, mamo" i dla tych, którzy poznali przygody grupy przyjaciół w tych trzech książkach, niniejsza pozycja będzie świetną kontynuacją oraz wymarzoną pozycją na dłuższe czytanie. Jak trudno zaciekawić najmłodszych czytelników, wiemy to doskonale, ale Beata Ostrowicka ma patent na zaciekawienie, zaintrygowanie, przykucie uwagi, wciągnięcie w historię. To wszystko gwarantuje nam lektura wakacyjnej - w temacie - opowieści. 

Głównymi bohaterami są rówieśnicy adresatów tej pozycji, znani już: Lenka, Antek, Ada, Krzyś, Julek. Są i rodzice, mały Leonek, brat Antka, no i drugi brat - już nierodzony, do tego - dawno niewidziany - Albert... Złe wspomnienia oraz opinia innych osób stają się wyznacznikiem, punktem wyjścia do stworzenia opinii, do - niestety - uprzedzenia się. A przecież różnie bywa - czasem nastrój, inne okoliczności decydują o naszym zachowaniu, dodatkowo - przecież dorastamy, zmieniamy się. I tego uczy nas ta opowieść - nieoceniania książki po okładce, przekonuje do otwartości, empatii, samodzielności w formułowaniu opinii. 

Sympatyczne są też pomysły na spędzanie wolnych chwil - dzieciaki podejmują się rozmaitych działań, odświeżają domek na drzewie, szukają skarbu, bawią się na podwórku, cieszą się wspólnie spędzanymi chwilami. Bliskie relacje między znajomymi, sąsiadami przekonują, że więzi międzyludzkie to bardzo istotny element naszej codziennej egzystencji i ich ilość, jakość warunkuje nasze samopoczucie, nastrój. 

Twórczyniami tej pozycji jest znany duet autorek. Katarzyna Kołodziej tradycyjnie - jak w przypadku wspomnianych elementarzy - odpowiada za stronę wizualną: bardzo miłą dla oka, radosną, barwą. Zatem i pod tym względem publikacja podnosi na duchu i pozwala początkującym czytelnikom rozsmakować się w lekturze. 

Polecamy
Katarzyna i Starsza
"O Lence, Antku i okropnym Albercie"
Autor: Beata Ostrowicka
Ilustrator: Katarzyna Kołodziej
Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
Oprawa: twarda
Liczba stron: 96
Format: 16,5x21,5 cm
ISBN: 978-83-10-13254-3


Komentarze