"Wspaniała Gilly" - ważne przesłanie dla młodych odbiorcówKiedy książka ta została wydana po raz pierwszy pewnie niektórych rodziców nastolatków (zwłaszcza tych młodszych, do których jest ona adresowana) nie było na świecie. A jednak pozycja z roku 1978 jest wciąż wznawiana, niedawno doczekała się ekranizacji, w której wystąpiły Kathy Bates, Glenn Close, Octavia Spencer. Cóż tak ciekawego jest w opowieść o dziewczynce, która trafia do kolejnej rodziny zastępczej? To nie tylko lektura dla odbiorców w podobnej sytuacji, przekaz tej historii jest uniwersalny, pokazuje ważne prawdy dotyczące potrzeb młodych ludzi, relacje międzyludzkie, sposoby dotarcia do nastoletnich buntowników

Główna bohaterka - tytułowa Gilly, czyli Galadriel Hopkins, to jedenastolatka mająca na swoim koncie wiele gorzkich doświadczeń. Po raz kolejny zmienia miejsce zamieszkania i już wie, że nie może nikomu ufać, nie powinna okazać uczuć, bo zostanie to wykorzystane przeciwko niej. Nie chce zatem zainteresowania, ciepła, serdeczności, woli postępować na swoich zasadach, podporządkować sobie innych, wyprowadzić otoczenie z równowagi i pokazać, że jest taka, jak o tym mówi tytuł - wspaniała, wielka, niezależna. 

Arogancka, opryskliwa, złośliwa - tak się prezentuje odbiorcy, ale niebawem okazuje się, że najbardziej pragnie czego innego. Chce zamieszkać ze swoją matką, która od czasu do czasu kontaktuje się listownie z dziewczynką, choć z niewiadomych (dla Gilly) powodów nie próbuje odzyskać dziecka, zamieszkać razem. Courtney Hopkins przypomina o sobie córce zdawkową kartką pocztową i od tego momentu w głowie Gilly dojrzewa plan, by wreszcie odzyskać prawdziwy dom - dom na zawsze, swoją matkę, wymarzoną szczęśliwą egzystencję. 

Dążąc do tego celu Gilly nie zawaha się użyć wszelkich środków, które przyjdą jej do głowy. Tym bardziej, że czuje się bardzo nie na miejscu przebywając wśród otaczających ją osób. Ma bardzo niepochlebne zdanie o Maime Trotter, o drugim dziecku, którym się ona opiekuje - małym Williamie Erneście, o sąsiedzie, nauczycielce, dziewczynie ze szkoły chcącej się z nią zaprzyjaźnić... Jedynie nieobecna matka wydaje się jej być kimś ciekawym i wartościowym. 

Życie zrewiduje te opinie - autorka pokazuje przemianę zachodzącą w bohaterce, jej dojrzewanie, otwarcie na innego człowieka, umiejętność dostrzeżenia i docenienia troski, serdeczności innych osób. Ewokują tę zmianę rozmaite czynniki - wyważona postawa nauczycielki, przychylność i dobroduszność nowej opiekunki, nawet poezja. Ale metamorfoza nie byłaby możliwa, gdyby nie ewolucja poglądów i postaw samej Gilly. Jak do tego doszło? - warto poznać tę sympatyczną i poruszającą opowieść.

Polecam
Katarzyna


"Wspaniała Gilly"
Autor: Katherine Paterson
Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
Oprawa: miękka
Liczba stron: 208
Format: 13,5x20,4 cm
ISBN: 978-83-10-12762-4


Komentarze