"ART. Ale komputery! Megabajtowe historie cyfrowe" - nieznane dzieje tak drogich nam "maszyn";)Nasze zainteresowania stają się okazją do poszerzenia horyzontów. Zafascynowani tematem każdą nową informację przyjmujemy z zaciekawieniem. Im bardziej nas coś wciąga, tym chcemy wiedzieć więcej - także o przeszłości danej rzeczy, o jej historii, zmianach jakie zachodziły w wyglądzie, budowie, funkcjonowaniu. Takie sięganie do minionych dziejów każe inaczej spojrzeć na stan obecny - jakiż niesamowity postęp nastąpił! Z drugiej strony zaskoczyć nas mogą rozwiązania techniczne niegdyś stosowane i to nie archaicznością, a właśnie funkcjonalnością, innowacyjnością. 

Michał Leśniewski po raz trzeci mierzy się z zadaniem przybliżenia młodym odbiorcom historii rozwoju... No właśnie - czy można jakoś uogólnić tematykę wszystkich pozycji? Może: środki transportu? Poprzednio były to samochody, samoloty, ale czy komputery nie są też swego rodzaju pojazdem, który umożliwia podróże bez ruszania się z fotela, nawiązywanie przyjaźni z osobami z innych krajów, kontynentów, poznawanie świata, zakupy w odległym zakątku kuli ziemskiej? 

Dziś używamy ich we wszelkich dziedzinach życia - bo to nie tylko nasze osobiste sprzęty do codziennych prac i rozrywek, komputery są źródłem udogodnień i możliwości, bez których trudno wyobrazić sobie współczesny świat. A jakie były ich początki? Bardzo "ludzkie", co jest najzupełniej naturalne;) - były to nasze dłonie i palce!

Szybsze, bezbłędne obliczanie skomplikowanych działań było marzeniem, które uskrzydlało kolejnych innowatorów, zatem poznamy kolejne wersje maszyn liczących. Temat komputerów wiąże się ściśle z kodowaniem, specjalnym sposobem przekazywania poleceń maszynie. To okazja, by przybliżyć zagadnienie szyfrowania, rozmaite tajne kody, zainspirować do tworzenia własnych sekretnych wiadomości. Podobnie potraktowany został bardzo popularny ostatnio aspekt z komputerami związany, czyli programowanie. Autor zachęca do zabawy i nauki z programami PixBlocks oraz Scratch. 

Kto zna poprzednie publikacje Michała Leśniewskiego, ten wie, że ich znakiem rozpoznawczym są krótkie rozdziały w ciekawy sposób przedstawiające osoby, zdarzenie, okrycia dotyczące danego tematu. Anegdoty, zabawne historyjki, obrazowe porównania zapadają w pamięć, a ilustracje -  stworzył je Maciej Łazowski - pozwalają lepiej poznać frapującą historię komputerów.

Polecam
Katarzyna
"ART. Ale komputery! Megabajtowe historie cyfrowe"
Autor: Michał Leśniewski
Ilustrator: Maciej Łazowski
Wydawnictwo: Egmont
Oprawa: twarda
Liczba stron: 88
Format: 24,5x27,5 cm
ISBN:  978-83-281-4479-8https://emp0pwn0cdn0blob0egmont0prod.static-osdw.pl/egmontfiles-repository/4a25baac3ea74f4a80b0398dff87e70a/egmontKomentarze