"Nocny ogrodnik" - i dzielne rodzeństwo...
Wizerunek tytułowego bohatera na okładce, sam tytuł oraz okładkowy blurb sugerują dość jednoznacznie temat tej powieści - mroczna historia z tajemnicą w tle, dramatyczne wydarzenia, nastrój grozy i niepewności. To także oczywiście znajdziemy w "Nocnym ogrodniku", ale historia stworzona przez Jonathana Auxiera ma więcej wymiarów, wątek obyczajowy, historyczny, a nawet - mimo tego że akcja dzieje się w wiktoriańskiej Anglii, młody czytelnik znajdzie w niej kwestie ważne i dla niego, sprawy ponadczasowe i zawsze aktualne. 

Dziewczyny zaintrygowała informacja podana w odautorskim komentarzu umieszczonym na końcu książki, iż powstawała ona dziewięć lat - czyli tyle, ile ma Młodsza;) Od pomysłu do realizacji, poprzez kolejne wersje aż do finalnego dzieła, które ukazało się w 2014 roku - tyle trwała praca nad "Nocnym ogrodnikiem" - i książka rzeczywiście wywiera wrażenie na odbiorcach. W przeciwieństwie do tego długiego okresu tworzenia, lektura z pewnością nie zabierze Wam dużo czasu, mimo iż jest to niemal czterystustronicowa pozycja. 

Główni bohaterowie to rodzeństwo - czternastoletnia Molly i o kilka lat młodszy Kip. Są Irlandczykami, niedawno opuścili sierociniec i zmierzają do miejsca, w którym mają nadzieję znaleźć pracę i dach nad głową. Ale już podróż do Kwasiboru i dopytywanie o drogę do posiadłości Windsorów sygnalizuje, że nie jest to upragniona lokalizacja. Napotkane osoby wykręcają się od wskazania trasy, pomocą służy dopiero Hester-Kociołek, karlica-bajarka, która z całym dobytkiem na plecach wędruje, zyskując za swe opowieści strawę i schronienie. To ważna postać i niejednokrotnie pojawi się jeszcze na kartach powieści, to ona opowie rodzeństwu "legendę o Nocnym Ogrodniku" - przejmującą opowieść, która pomoże Molly zrozumieć tajemnicę domu chlebodawców.

Czteroosobowa rodzina Windsorów z jednej strony powinna być bardzo szczęśliwa - bo spełniają się największe marzenia każdego z jej członków, ale zaniedbany dom, ciężka atmosfera w nim panująca i widoczna gołym okiem zła kondycja zdrowotna rodziców i dwojga dzieci - Alistaira i Penny, są niepokojące. Niedługi pobyt w wiejskim domu sprawił, że stworzony rok wcześniej portret zadaje się przedstawiać zupełnie inne osoby!

Co jest tego powodem? Jaka tajemnica kryje się za zielonymi drzwiami, których ma nie przekraczać Molly wykonując swoje obowiązki służącej? Sprawa powoli wyjaśnia się - legenda przekazana przez Hester zdaje się być rzeczywiście - jak to zapowiedziała - prawdziwa... Choć drzewa nasuwają nam pozytywne skojarzenia, to rosnący obok domu okaz, ba - wręcz z ową budowlą zespolony, jest wyjątkowy, a jego mroczne oddziaływanie spróbują zwalczyć Molly i Kip.

Prócz tej nasyconej grozą i niesamowitością historii czytelnik otrzymuje ciekawy obraz życia w ówczesnej Anglii - poznajemy codzienną egzystencję, zwłaszcza z punktu widzenia służby, obowiązki, zwyczaje, realia. Z osobami małych przybyszy wiąże się też dramatyczna historia związana z wielkim głodem w Irlandii (1845-1852), a oni sami są często niezbyt przychylnie traktowani przez Anglików właśnie ze względu na swoje pochodzenie (ta pogarda wobec "innych" to swego rodzaju lekcja tolerancji dla odbiorców).

Także i główny wątek, choć przedstawiony w taki nasycony magią sposób, jest cennym przekazem dotyczącym marzeń, które stawiamy na piedestale, realizujemy za wszelką cenę, choć bywa, że nie są tego warte. Rodzina Windsorów to cztery odrębne jednostki, każda zamknięta w swoim własnym świecie...

Podpowiemy tylko, że w trakcie lektury warto wrócić do cytatów umieszczonych na początku książki - stanowią cenne jej dopełnienie. Powieść "Nocny ogrodnik" to działająca na wyobraźnię historia, wciągająca i z pewnością zachęcająca do sięgnięcia po inne jego tytuły (wszystkie cztery, które się do tej pory ukazały, znajdziecie w ofercie Wydawnictwa Dwukropek).

Polecamy
Katarzyna i dziewczynki


PS. Maciej Szymanowicz jest autorem ilustracji na okładce, powtórzonej na stronie tytułowej, wewnątrz książki nie znajdziemy rysunków. I jeszcze słówko o tytule wpisu - Starsza stwierdziła, że to ewenement u Jonathana Auxiera, taki tytuł bez "i ...", zatem ten nasz dodatek. 

"Nocny ogrodnik"
Autor: Jonathan Auxier
Ilustrator: Maciej Szymanowicz
Wydawnictwo: Dwukropek
Oprawa: twarda
Liczba stron: 400
Format: 14,5x20,3 cm
ISBN: 978-83-787-4852-6Wydawnictwo Dwukropek


Komentarze

  1. Ciekawie się zapowiada. Kryminał i magia w jednej książce, będzie się działo.

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Inna Bajka dziękuje :)