"Przyjaźń", "Kłócimy się, godzimy się" - znaleźć drogę w labiryncie emocji

 


Dwa ważne tematy zostały poruszone w nowych tytułach z serii "Akceptuję, co czuję" - jak się zdobyć przyjaciela oraz jak efektywnie rozwiązywać konfliktowe sytuacje. Obie kwestie to chleb powszedni w przypadku każdej osoby - wszyscy potrzebujemy wsparcia, jakie dają nam przyjaciele - gdy mamy problemy, gdy potrzebujemy czyjejś rady, obecności. Znane powiedzenie mówi, iż "Smutek dzielony z drugą osobą jest połową smutku,  radość dzielona z kimś jest podwójną radością" - i jest to istotnie wielka prawda. Dostrzegamy to rzecz jasna z perspektywy osób dorosłych, najmłodsi najbardziej doceniają możliwość zabawy z drugą osobą, wspólne spędzanie czasu, rozmowy, żarty, dzielenie się tym, co materialne i niematerialne. 

Aby te relacje był zawsze źródłem radości, warto posiąść umiejętność postępowania w sytuacjach konfliktowych. W relacje dwóch osób wpisane jest konfrontowanie się z różnymi opiniami, odmiennym zdaniem na dany temat. Gdy różnice występują między osobami bliskimi sobie, to łatwiej o dojście do porozumienia, choć i w takich przypadkach nie zawsze jest to rzecz oczywista. Ale spory i niesnaski pojawiają się na rozmaitym tle, a wrogo nastawiony adwersarz potrafi napsuć nam krwi. U najmłodszych uczestników sporu łatwo dojść może do eskalacji konfliktu - od sprzeczki prosta droga do kłótni, awantury, a nawet aktów przemocy. 

We wszelkich tych sytuacjach sprawą podstawową jest dostrzeżenie własnych emocji, ale też niezwykle istotne jest zastanowienie, refleksja nad tym, jakie wyjścia są możliwe, jakie będą konsekwencje naszych działań. Już poprzednie pozycje z serii "Akceptuję, co czuję" przekonały nas, że najmłodsi potrzebują takiego przemyślenia rozmaitych spraw, obrazowego ich przedstawienia, które pomoże uporać się z rozmaitymi wydarzeniami dnia codziennego. I tym razem nowe tytuły niosą cenne wsparcie i pomoc w radzeniu sobie w chwilach trudnych. 

Autorzy przywołują rozmaite sytuacje, które pozwolą najmłodszym odnaleźć w przedstawionych przykładach ich własne doświadczenia. Dzięki sugestiom, podsuniętym patentom na wyjście z impasu, zaproponowanym działaniom łatwiej radzić sobie z codziennymi trudnościami, a w przyszłości - reagować adekwatnie, znajdować najlepsze wyjście z konfliktu.

Nieporozumienia zdarzają się wszystkim - często także na płaszczyźnie rodzinnej. Posiadanie rodzeństwa ma dwa nierozłączne oblicza - to z jednej strony wsparcie i radość, z drugiej - nieuchronne konflikty. Także i wśród kolegów, koleżanek, osób uczących się w tej samej klasie, szkole, znanych z podwórka, pojawiają się nieporozumienia. Niezawodne patenty na uniknięcie ich eskalacji podsuwa książka "Kłócimy się, godzimy się". Walcząc o swoje racje, dostrzegajmy potrzeby innych, negocjujmy, szukajmy mediatorów - to cenne przesłanie wynikające z ćwiczeń, które najmłodszych z pewnością i wciągną, i zainspirują. U nas także temat na czasie, zatem jak widać na fotografiach poniżej - od razu został on wnikliwie przestudiowany i przepracowany. 

Równie ważny i dla niektórych bardzo trudny temat porusza książka "Przyjaźń. Jak się zaprzyjaźnić i przyjaźnić". Są dzieci, które wprost niezauważenie wnikają w każdą nową społeczność, od razu zjednują sobie innych, zaraz są obiektem zainteresowania i chętnie są wciągane do rozmów, zabaw, zapraszane i cenione. Ale nie brak i takich, które z boku patrzą na wspólne gry i zabawy, są na marginesie grupy przedszkolnej czy klasowej, a po wyjściu na podwórko snują się smętnie nie śmiejąc dołączyć do innych.

Jak zmienić ten stan rzeczy? Każdy musi nas lubić, chcieć bawić się z nami? Jak poradzić sobie z odmową? Dzięki rozmaitym zadaniom i ćwiczeniom najmłodsi uświadamiają sobie, że nie da się ze wszystkimi nawiązać przyjaźni, że to relacja wyjątkowa i bardzo cenna. Z niektórymi połączą nas jedynie więzi koleżeńskie, do innych osób w ogóle nie zbliżymy się. To sprawa naturalna i dlatego warto szukać tych, którzy do nas pasują i te znajomości pielęgnować. 

Ciekawe i różnorodne zadania zaproponowane przez autorów pozwalają młodym odbiorcom budować świadome i właściwe relacje z innymi. Obrazowe ilustracje i dołączone naklejki to zachęta dla tych, którzy mniej ochoczo po takie tytuły sięgają. Warto je poznać, przemyśleć, a rady wcielić w życie. Obie książki zawierają także rozdziały dla rodziców, a w nich wiele cennych sugestii, dzięki którym nasze pociechy będą nabywały umiejętności społecznych. 

Polecamy

Katarzyna i Młodsza


"Przyjaźń" 

Autorka: Margot Fried-Filliozat

Ilustrator: Eric Veillé
Wydawnictwo: Harper Kids 
Oprawa: miękka 
Liczba stron: 72
Format: 20x28 cm
ISBN:  978-832-76-6020-6
 
 
"Kłócimy się, godzimy się"

Autorki: Chantal Rojzman, Violene Riefolo

Wydawnictwo: Harper Kids 
Oprawa: miękka 
Liczba stron: 80
Format: 20x28 cm
ISBN:  978-832-76-6021-3
 
 

 

  

 

 

Komentarze