Wielcy w komiksowym ujęciu

 

Przyszłość nauki jest intrygująca, ale nie mniej ciekawa jest jej przeszłość. Jak doszło do wielkich, epokowych odkryć? Jak wygląda "z bliska" życie naukowca? Jacy byli Maria Skłodowska-Curie oraz Karol Darwin? Na te i wiele innych pytań odpowiadają komiksy, które stworzył Jordi Bayarii. To zresztą dopiero początek serii i niebawem miłośnicy nauki oraz wielbiciele historii poznać będą mogli postacie kolejnych wybitnych jednostek - Arystotelesa, Einsteina. A to dopiero początek listy geniuszy, których sportretował; liczymy na kolejne tak ciekawe spotkania z wielkimi osobistościami ze świata nauki!

Nasze zachwyty są szczere i ani odrobinę nieprzesadzone! Z perspektywy moich doświadczeń wiem, że najmłodsze pokolenie potrzebuje nietuzinkowych opowieści, by w ich pamięć zapadły wiadomości dotyczące wybitnych postaci. Najlepiej, gdy frapującą historię uzupełnia materiał wizualny! W przypadku komiksów jest to niejako wpisane w formułę tego typu publikacji, zatem o entuzjazm przy lekturze martwić się nie musimy. 

Seria "Najwybitniejsi Naukowcy" pokazuje, jak wiele pracy, poświęcenia i samozaparcia trzeba, by osiągnąć postawiony sobie cel. Sama droga Marii Skłodowskiej do zdobycia wykształcenia była pełna wyrzeczeń i trudności, choć tak wielkie wsparcie miała ze strony rodziny. Karol Darwin miał z kolei odmienne marzenia niż to, co dla niego zaplanował ojciec. Także i na polu nauki nie zawsze wszystko układało się gładko. Ciekawie i klarownie przedstawia te zagadnienia Jordi Bayarri, a do tego - chcąc, by te tytuły były także kształcące - konsultował treść swych komiksów ze specjalistką - doktor Tanyą Lanuzą, znawczynią historii nauki.

Choć to niewielkie pozycje, to znajdziemy w nich ciekawe i bogate portrety. Towarzyszymy bohaterom w najmłodszych latach, podczas pierwszych sukcesów, gdy rozmaite przeciwności pojawiają się na ich drodze. Widzimy ich w wielu sytuacjach, zatem to wizerunki naprawdę pozwalające na poznanie bliżej tych nietuzinkowych naukowców. 

Oprócz komiksowego ukazania życia danej osoby możemy także poznać dość szczegółowe życiorysy tych, którzy odegrali ważną rolę w tej opowieści, a kolejny ciekawy dodatek to szkice, czyli rysunki pozwalające podpatrzeć warsztat autora, zestawienie wizerunków postaci z rozmaitych etapów życia.

Spodobały się nam bardzo te nowe tytuły i cała koncepcja serii - warto po nie sięgnąć i poznać losy i dokonania naszej wybitnej rodaczki oraz znakomitego przyrodnika, twórcy teorii ewolucji!


Polecamy

Katarzyna i dziewczynki 

 

 "Najwybitniejsi Naukowcy. Darwin. Ewolucja teorii"

"Najwybitniejsi Naukowcy Maria Skłodowska-Curie. Pierwiastki promieniotwórcze"

 Scenarzysta: Jordi Bayarri 

Ilustrator: Jordi Bayarri 

Oprawa: miękka ze skrzydełkami

Liczba stron: 48

Format: 20,5x14,5 cm

 

 

 

 

Komentarze