"Podbipięta, czyli co się kryje w nazwiskach" - barwnie i zaskakująco o tym, co tak nam bliskie:)

 


Omawiając na lekcjach polskiego "Zemstę" Aleksandra Fredy uczniowie poznają pojęcie nazwisk znaczących. Cześnik Raptusiewicz działa bez namysłu, jest porywczy, impulsywny. Nazwisko knującego w zaciszu swego domu Milczka świetnie oddaje jego charakter, podobnie ma się rzecz w przypadku Papkina. Jak się okazuje, nie tylko postaci literackie noszą wiele mówiące o nich nazwiska! Podobnie ma się rzecz i z naszymi własnymi:)
 
Oczywiście pewną różnicę znajdziemy, gdyż owo znaczenie w nazwisku ukryte odnosiło się do naszych przodków. To ktoś z nich był bednarzem czy garncarzem, jego ojciec miał na imię Tomasz, Michał czy Adam, był wysoki czy też utykał. Te wszystkie okoliczności umożliwiały doprecyzowanie, o kogo chodzi. Gdy imię nie wystarczało to takiego rozróżnienia, świetnie zadanie to spełniało nazwisko!
 
Niegdyś zatem te nazwiska były właśnie bardzo znaczące;) A dziś są dla nas ciekawych polem do historycznych poszukiwań, szukania w przeszłości, domysłów, dociekań. Tajemnice zaklęte w słowach są intrygujące, o czym doskonale wiedzą ci, którzy sięgnęli po wcześniejsze pozycje autorstwa Michała Rusinka wydane przez Znak Emotikon. Dzięki nim poznaliśmy sekrety słów zapożyczonych ("Wihajster, czyli przewodnik po słowach pożyczonych"), rozmaitych określeń gwarowych ("Od mikmaka do zazuli. Atlas regionalizmów dla dzieci") czy nazw miejscowości ("Wytrzyszczka, czyli tajemnice nazw miejscowości"). 

Opowieści o naszych nazwiskach są równie frapujące! My mieliśmy sposobność być na autorskim spotkaniu z panem Michałem Rusinkiem, które rzecz jasna trwało za krótko, bo ciekawie na każdy temat się wypowiada, zatem te tytuły są sposobem na przywołanie i powtórzenie tych wrażeń. Jak się okazuje, źródeł nazwisk szukać można niemal wszędzie;) Pochodzą one od nazw zawodów, cech charakteru, wyróżniających cech wyglądu, od imion, nazw miejscowości... 

Klarowny wstęp wprowadza nas w temat, potem mamy już sposobność poznać źródłosłów niebagatelnej liczby nazwisk. Noszą je znane osoby - artyści, sportowcy, politycy, z pewnością natkniemy się na nazwiska sąsiadów czy kolegów, a może i nasze własne? Jeśli nie znalazło się ono na kartach tej pozycji, to mamy szansę jako młodzi detektywi samodzielnie odkryć jego tajemnicę!

Podobnie jak w przypadku powyżej przywołanych tytułów, tak i w tej pozycji za stronę wizualną odpowiada Joanna Rusinek. Możecie zatem być pewni, że znajdziecie na kartach książki sympatyczne zwierzęta, urokliwe krajobrazy, zabawne wizerunki postaci. 

Polecamy gorąco!
Katarzyna i Młodsza
"Podbipięta, czyli co się kryje w nazwiskach" 

Autor: Michał Rusinek

Ilustratorka: Joanna Rusinek

Wydawnictwo: Znak Emotikon

Oprawa: twarda

Liczba stron: 56

Format: 24x27,5cm
Komentarze