"Miedziany Listek", "Cynowy Rycerzyk" - młodzi bohaterowie w obliczu ważnych wyzwań

 Przebojowe, energiczne dzieci, z których zdaniem wszyscy się liczą, inicjujące zabawy, otoczone gronem rówieśników zabiegających o ich względy - takie postacie często spotykamy na kartach powieści dla najmłodszych. Bohaterowie przeżywają niesamowite przygody, prowadzą śledztwa, których nie powstydziliby się doświadczeni detektywi, bawią czytelników swymi perypetiami i pomysłami. Ale przecież nie wszyscy są tacy i nie tylko tego typu historie znajdują grono wiernych wielbicieli. Dwie kolejne powieści autorstwa Emilii Kiereś to propozycja dla młodych czytelników poszukujących w lekturach wsparcia, pokrzepienia, odpowiedzi na ważne pytania o uniwersalnym charakterze. Bohaterowie - Tereska i Staś - doświadczają, czym jest samotność, zagubienie, niepewność, w przypadku obojga pojawia się też frapująca tajemnica, która także staje się motorem powieści. 

Córka Małgorzaty Musierowicz idzie niejako w jej ślady - i też tworzy cykl, którego bohaterowie dorastają, pojawiają się na stronach kolejnych tomów, ich wątki może nie są tak eksponowane, ale nastrój serii zostaje podtrzymany. Widzimy młodsze rodzeństwo zmagające się z codziennymi problemami, stawiające czoła wyzwaniom, odkrywające dla siebie ważne, życiowe prawdy. 

W "Miedzianym Listku" towarzyszymy wracającej po wakacjach do szkoły - już do drugiej klasy - Teresce. Dziewczynka wie, że usiądzie z Ewą, jest pełna optymizmu i radości. Okazuje się jednak, że Ewa ma inne plany, a Tereska - jako jedyna w klasie, musi siedzieć sama... Jak znaleźć bratnią duszę? Czy małej bohaterce pisana jest samotność? Nie ma rodzeństwa, choć tak o tym marzy, nie ma nikogo bliskiego w klasie... Pociechą są wizyty kuzyna, który podobnie jak ona uwielbia indiańskie klimaty. Razem bawią się we wspólnie zbudowanym tipi, no i razem tropią Potwora... Co to za stworzenia?! Tego nie wiadomo, próby odkrycia tajemnicy przyniosą sporo zmiany w życiu dziewczynki. Towarzysząc jej przekonamy się, że przyjaźń nie jedno ma oblicze, może pojawić się nieoczekiwanie i połączyć osoby, o których wcześniej nie pomyślelibyśmy, że mogą być nam bliskie. 

Tereska powróci w czwartej części cyklu, ale "Cynowy Rycerzyk" to historia Stasia, tego malucha z poprzedniej części, który jest już uczniem, a przede wszystkim - nieznającym strachu, pełnym pomysłu chłopakiem, któremu nic nie jest straszne. Brawurowa próba zaimponowania kolegom miała przykre konsekwencje, więc teraz unieruchomiony przez ciężki gips Staś spędza wraz z tatą miesiąc w domu cioci. Kuzynów nie ma - wyjechali do Afryki (to też bardzo ciekawy wątek, sprawdźcie!:)), ale miejsce, w którym dzieje się akcja już kolejnej książki z tego cyklu jest wprost stworzone, by je eksplorować, podziwiać, poznawać. Bohater, choć mało mobilny, penetruje okolicę, bo chce odnaleźć... kosmitkę! O tym, że taka "istota" przebywa gdzieś nieopodal, przekonuje Stasia mała sąsiadka. To nie jedyne pragnienie chłopca - chce odegrać się na niesympatycznym Borysie mieszkającym nieopodal, chce wreszcie wrócić do dawnej sprawności, marzy o przygodach... 

Także i w tej historii nie zabraknie cennego przesłania - rozmaite wydarzenia skłaniają chłopca do rozważenia, czym się kierować w swym postępowaniu, jakie wartości są cenne i ważne, jak rozwiązywać konflikty, jak żyć w zgodzie ze sobą i innymi. Intrygująca opowieść dotyka też problemu odpowiedzialności - wartości, która choć nie tak spektakularna jak odwaga, jest tak istotna. 

Oba te tytuły spodobają się młodym miłośnikom klimatycznych opowieści z nutką sensacji. Znajdą tu malownicze opisy, dużo rozważań, przemyślenia młodych bohaterów, z którymi mogą się utożsamiać, cenne lekcje pozwalające odnaleźć drogę w gmatwaninie życiowych perypetii. Ceniący ilustracje pani Małgorzaty Musierowicz będą usatysfakcjonowani, bo jest ich niemało i genialnie wprowadzają w nastrój lektur. 

Polecamy
Katarzyna i Młodsza 


"Miedziany Listek", "Cynowy Rycerzyk" 
Autorka: Emilia Kiereś
Ilustratorka: Małgorzata Musierowicz
Wydawnictwo: Harper Kids
Oprawa: miękka 
Liczba stron: 136, 160
Format: 16.2 x 21.5 cm
ISBN: 978-83-276-6885-1, 978-83-276-6886-8


Komentarze