"Czytam sobie" ma 10 lat!!! Kultowa seria, wspaniałe lektury...

 


Zaproszenie do świata liter nie mogłoby być sympatyczniejsze! Pomysł na serię liczy już sobie dziesięć lat, zatem pierwsi czytelnicy niebawem będą pełnoletni - i z pewnością teraz są ceniącymi literaturę młodymi ludźmi. Warto zaszczepić w najmłodszych czytelniczą pasję, by chętnie sięgali po lektury (bo ich omawianie na podstawie streszczeń to jak lizanie lizaka przez papierek...), aby trzymali rękę na pulsie wydawniczych nowości, by czytanie było dla nich pasją i przyjemnością. 

Tytuły serii zaliczane są do jednego z trzech poziomów, zatem od razu wiadomo, jak długi tekst, z jakiego "zestawu" liter w środku znajdziemy. Pierwszy poziom to także nauka dzielenia na głoski, kolorowe ilustracje, zabawne historie. Kolejny to dłuższe zdania, nauka sylabizowania, nowe słowa. Trzeci poziom jest propozycją dla miłośników czytania. Znajdziemy tu pasjonujące opowieści, już nieco mniej ilustracji, a na końcu słowniczek trudniejszych wyrazów. 

To książki dla każdego - rozmaita tematyka, przeróżni bohaterowie, opowieści realistyczne i fantastyczne, niesamowite przygody, prawdziwe wydarzenie, biografie wybitnych ludzi: naukowców, artystów, przywódców, ale też - zwłaszcza w pozycjach z pierwszego poziomu - zabawne, niezwykłe istoty - bogactwo lekturowych propozycji sprawia, że bez wątpienia można wybrać coś dla siebie i rozpocząć czytelniczą przygodę. 

Autorami tekstów są cenieni polscy autorzy, także i warstwa ilustracyjna jest różnorodna i niezwykle miła dla oka. Do tego jeszcze sympatyczne dodatki potęgujące chęć czytania;) - w każdej książce strona z sześcioma uroczymi naklejkami oraz dyplom potwierdzający kolejny czytelniczy sukces. 

Dziewczyny dorastały z tymi książeczkami, z radością sięgały po tytuły z kolejnych poziomów, z dumą mówiły, że "już przeczytane" i pytały: "Czy jest kolejny?". Młodsza - piątoklasistka, z przyjemnością przeczytała też pozycje z serii "Czytam sobie z bakcylem" ("Maurizio. Kot w okularach""Czytam sobie z bakcylem. Maurizio. Włoska przygoda" oraz "Tajemnica namokniętej gąbki"), a ostatnio i ją, i mnie zachwyciła historia Włodka wydana w ramach serii "Czytam, bo lubię". "Zapiski szczęściarza. Czytam, bo lubię" to współczesna opowieść o chłopcu, który przezwycięża pecha prześladującego go od chwili narodzin. Autorem zabawnej, ale i wzruszającej, krzepiącej i mądrej lektury jest Rafał Witek. Najmłodsi muszą jeszcze chwilę poczekać, zanim po nią sięgną, ale już dziś poznać mogą inną bohaterkę przez pisarza sportretowaną - mała Olę, która ma lekarskie zacięcie;) 

"Doktor Ola" to książeczka z pierwszego poziomu, a znaleźć ją można w zestawie edukacyjnym "Pierwsze słowa". Czego tam nie ma! Oprócz lektury także mnóstwo kart z ilustracjami - pięknymi, autorstwa Ewy Poklewskiej-Koziełło (bardzo mi przypominają te z kart z mojego dzieciństwa, które także niezwykle skutecznie pomogły mi w nauce czytania:)). Są do tych kart podpisy, spora porcja innych słów, kartoniki z literami: samogłoski w kolorze czerwonym, niebieskie spółgłoski, litery małe i wielkie, do tego w wersji pisanej, co jest świetnym wstępem do zdobycia i tej umiejętności.

Nie każdy ma pedagogiczne zacięcie i choć chcemy jak najlepiej dla swoich pociech, możemy nie do końca trafnie podejść do kwestii nauki czytania. Zatem by ominąć rozmaite pułapki, sięgnijmy po dołączony do zestawu "Poradnik dla rodziców" autorstwa Anny Buchner. To wspaniała pomoc i inspiracja. Dowiemy się z niego, jak zachęcać do czytania, po jakie książki sięgać, w jaki sposób bawić się z tym edukacyjnym zestawem. Mnóstwo pomysłów pokazuje, że nauka czytania nie musi - ba - bo i nie może! - być udręką! Ma to być radość, przyjemność, wspaniała sposobność, by razem miło, ciekawie i kształcąco spędzić czas. Nie wątpię, że takie pomoce naprawdę działają!

Zachęcamy wszystkich do sięgania po tytuły z serii "Czytam sobie" - zabawa i nauka połączona w jedno w tak atrakcyjnej formie od dziesięciu już lat cieszy i dzieci, i rodziców. Kto je zna, ten poleca, zatem dołączcie do grona polecających!:)

Katarzyna i dziewczynki

Wpis powstał dzięki materiałom przekazanym przez Wydawnictwo Harper Kids
"Czytam sobie"  

"Czytam sobie. Pierwsze słowa. Zestaw edukacyjny" 

Wydawnictwo Harper Kids


Komentarze