"Adaptacje literatury. W 80 dni dookoła świata" - wielka wyprawa, olbrzymie emocje

 Choć dziś podróżujemy szybciej i częściej, a wyprawa nawet w bardzo odległe zakątki nie przeraża, to jednak wciąż wyprawa mająca na celu okrążenie świata robi wielkie wrażenie. A gdy jeszcze uświadomimy sobie, że ta historia stworzona została w latach siedemdziesiątych dziewiętnastego wieku, to jej popularność i oddziaływanie na wyobraźnię odbiorców przestaje dziwić. Nie tylko za pośrednictwem kolejnych wydań poznawano tę pasjonującą opowieść - były też filmy, seriale, w tym animowane. Czy dziś młodzi czytelnicy chętnie sięgają po ten tytuł? Mam wrażenie, że niekoniecznie... Czy niniejszy komiks ma szansę zmienić ten stan rzeczy? - spróbuję odpowiedzieć na to pytanie.

Z pewnością komiks jako medium bardziej przyjazne ma większe szanse zostać przeczytanym niż opasła powieść - a nawet niż niezbyt gruba powieść... Długość lektury ma dla wielu młodych osób pierwszorzędne znaczenie. Wielokrotnie słyszy się, że nastoletni czytelnik nie pamięta, co było na początku książki, bo przecież czyta ją już od tygodnia... Dla takich "zapominalskich" osób połapanie się w historii Fileasa Fogga nie będzie zatem problemem, bo czterdziestoośmiostronicowy komiks można przeczytać "na raz" - i to nie tylko ze względu na rozmiary tekstu. Ta historia naprawdę wciąga! 

Mamy tu do czynienia z zakładem - bardzo na czasie pomysł, dziś challenge są wszak na porządku dziennym;), do tego dochodzi wątek sensacyjny, czyli pogoń przedstawiciela prawa, jest i romans, co docenią pewnie czytelniczki, a postać Obieżyświata, czyli prostodusznego, poczciwego służącego, który poszukując spokojnej służby znienacka wpada w wir wielkiej przygody zapewnia sporą porcję humoru - zatem dla każdego coś miłego - można by powiedzieć. 

Do tego to opowieść zawierająca wszystkie istotne wątki. Choć wydawać by się mogło, że niektóre zdarzenia są mniej istotne, nie wnoszą zbyt wiele do głównej historii, to jednak autor zdecydował się stworzyć komiks będący wiernym odzwierciedleniem powieściowych perypetii bohaterów (oczywiście biorąc pod uwagę specyfikę takiego tekstu kultury jakim jest komiks). 

Dla osób, których wyobraźnia karmi się obrazami, wybór komiksu jest świetną opcją, bo ilustracje pokazują nam ówczesny świat - wnętrza, stroje, środki lokomocji. Twarze bohaterów zaznajamiają nas z emocjami postaci, co także jest kwestią nie do przecenienia. 

Dla chcących zapoznać się z przebiegiem zdarzeń w powieści Juliusza Verne'a nowy tytułu w serii "Adaptacje literatury" będzie świetną propozycją, a nie wątpię, że niejeden czytelnik sięgnie po powieść, by dowiedzieć się więcej i lepiej zaprzyjaźnić się z barwnymi postaciami stworzonymi przez wielkiego francuskiego pisarza.

Polecam
Katarzyna Za egzemplarz do recenzji dziękujemy Wydawnictwu Egmont."Adaptacje literatury. W 80 dni dookoła świata"

  • Seria/cykl: ADAPTACJE LITERATURY

  • Scenarzysta: Chrys Millein

  • Ilustrator: Chrys Millein

  • Tłumacz: Nika Sztorc

  • Wydawnictwo: Egmont
  • Typ oprawy: miękka

  • Liczba stron: 48
  • Format: 21,5x29 cm
  • ISBN 978-83-281-6157-3

  • 9788328161573

Komentarze