"Moja pierwsza mitologia. Księga pierwsza" - opowieści dla najmłodszych pasjonatów mitów
Jest coś w mitach, co sprawia, że kolejne pokolenia z niesłabnącą ciekawością sięgają po te teksty. Może dlatego, że bogowie greccy i rzymscy są piękni (prawie wszyscy;)), silni, nieśmiertelni, ale też mają - jak zwykli śmiertelnicy - różne słabości, nieobce są im uczucia, zatem wiele w tych opowieściach pasji, wielkich emocji. Jest i pierwiastek niezwykłości, wszak mówimy o istotach niezwykłych.A poza tym okazują ludziom wiele serca, pomagają im, uczą przeróżnych rzemiosł czy też tworzenia sztuki, ofiarowują hojne dary.

Te opowieści z zamierzchłych czasów wiele osób zna w wersji autorstwa Jana Parandowskiego, jego "Mitologia" doczekała się mnóstwa wydań, jest też lekturą już w szkole podstawowej, ale i na kolejnych etapach kształcenia. Trzeba przyznać, że to naprawdę ciekawie przedstawione mity, ale i jednocześnie dość długie, nasycone wieloma szczegółami, a jako że książkę tę wydano po raz pierwszy dziewięćdziesiąt lat temu, to i niektóre słowa, sformułowania mogą być dla najmłodszych niejasne. 

Dlatego świetną pozycją pozwalającą na poznanie historii o bogach i bohaterach jest książka Katarzyny Michalak. I to pod wieloma względami! Mityczne dzieje są podzielone na rozdziały, zatem i dla czytającego rodzica, i dla młodych czytelników samodzielnie zmagających się ze słowem pisanym to dobra wiadomość: bo historie te są niedługie. Oczywiście ktoś powie, że i w środku rozdziału można przerwać czytanie, ale wiadomo, że to trochę wybija z rytmu, zapominamy o pewnych rzeczach, faktach. 

Ale jeszcze cenniejszą zaletą jest sam sposób ujęcia historii, styl, język, pomysł na przekazanie dawnych wierzeń Greków i Rzymian. Bo właśnie autorka zręcznie łączy te dwie mitologie: opisuje bogów greckich, ale uzupełnia te portrety informacjami o rzymskich odpowiednikach. Co więcej: teksty te są bardzo urozmaicone. I nie tylko trzecioosobowy narrator opowiada o zdarzeniach, ale głównie bohaterowie poniekąd w nie zaangażowani. Historie o bogach snują... zwierzęta! Liczne zwierzęta towarzyszyło bogom, były ich atrybutami, zatem założyć można, że i doskonale owych bogów znały owe ssaki czy ptaki. Pełne dramatyzmu i żywych emocji opowieści przekazują najmłodszym sporą dawkę wiedzy: o pochodzeniu bogów, okolicznościach ich narodzin, ich zajęciach, namiętnościach, pasjach, o wyglądzie i zasługach dla ludzi. 

Aby wiadomości te zapadły w pamięć, autorka pisze w sposób jasny, zrozumiały dla współczesnych młodych odbiorców, nawiązuje do realiów, które są im bliskie. Tłumaczy to, co mogłoby budzić wątpliwości, by lektura była rozrywką, ale i nauką. 

Często w szkole przywołuje się frazeologizmy z mitów pochodzące. Ich znajomość jest potrzebna, ale i pożyteczna: warto wiedzieć, co mają na myśli osoby takich związków frazeologicznych używające. Dlatego wiele opowieści opatrzono krótką historią rozgrywającą się współcześnie. Jej bohaterowie - rówieśnicy młodych czytelników - mają różne problemy, przeżywają kłopoty, ale i radości - a w rozmowie na te tematy pojawiają się i bachanalie, i objęcia Morfeusza, i tytaniczny wysiłek, beczka Danaid, pyrrusowe zwycięstwo i wiele, wiele innych...

A jak bogowie wyglądali, dowiemy się dzięki ilustracjom Marty Kurczewskiej. Nas urzekła już pięknymi pracami w "Liście w butelce" oraz w opowieści o przygodach wikinga Tappiego, zatem i te przedstawienia bardzo cieszą nasze oczy.

Piękna to książka i bardzo "edukacyjna", ale w tak nienachalny, sympatyczny sposób - bo po przeczytaniu jednego mitu, machinalnie przewracamy kartkę - chce się czytać kolejny! A wiadomości tak ciekawie podane zapadają w pamieć i stają się tematem rozmów.

Polecam
Katarzyna


"Moja pierwsza mitologia. Księga pierwsza"
Autor: Katarzyna Marciniak
Ilustrator: Marta Kurczewska
Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
Oprawa: twarda
Liczba stron: 280
Format: 16,5 x 21,5 cm
ISBN: 978-83-10-12428-9Komentarze