"Mur. O historii powojennego Berlina" - patent na zaciekawienie lekturą, przeszłością
Zachwytów nad serią "Czytam sobie" ciąg dalszy! (wcześniejsze: tu i tu
Autorzy książek z tego cyklu postawili sobie bardzo ambitne zadanie - tekst już nie tylko ma ściśle odpowiadać zasadom, które umożliwiają lekturę najmłodszym (m.in. 23 podstawowe głoski, krótkie zdania), nie tylko ma zaciekawić, wciągnąć debiutującego czytelnika, ale też przekazać mu wiedzę o ważnych zdarzeniach z przeszłości, wybitnych osobach, przełomowych chwilach. Seria "Fakty" wzbogaciła się niedawno o kolejne pozycje, a wśród nich jest książka autorstwa Rafała Witka - "Mur. O historii powojennego Berlina". 

Autorowi udało się opowiedzieć najmłodszym o tych zdarzeniach w sposób klarowny, ciekawy. Z pozoru zwykły rodzinny spacer przeradza się w lekcję historii, a w końcu sprawy idą jeszcze dalej - i bohaterowie sami tę historię tworzą. Sprzeciw małej dziewczynki wobec bezsensownych decyzji jest inspirujący - młodzi czytelnicy mogą niejako "naocznie" obserwować wydarzenia sprzed ćwierćwiecza. 

Niedługi tekst porusza wiele ważnych kwestii - dziecko dowiaduje się, dlaczego mur zaistniał, jakie były tego konsekwencje, jak wyglądał i co z niego pozostało. Po lekturze warto sprawdzić, czy historia ta została przeczytana z uwagą - umożliwiają to pytania umieszczone w książce, mamy też okazję porozmawiać o tym, co zostało opisane. 

Ilustracje Doroty Łoskot-Cichockiej są świetnym dopełnieniem tekstu - obrazowe pokazanie miasta, muru, ludzi pomaga zrozumieć tę historię. Są oczywiście i nalepki, i dyplom, a książka ma poręczny format. 

Wspaniały pomysł na przybliżenie najmłodszym zdarzeń sprzed lat!

Polecam
Katarzyna
"Mur. O historii powojennego Berlina"
Autor: Rafał Witek
Ilustrator: Dorota Łoskot-Cichocka
Wydawnictwo: Egmont
Oprawa: miękka
Liczba stron: 48
Format:  14,5x18,5 cm
ISBN: 978-83-237-7126-5Komentarze

Prześlij komentarz

Inna Bajka dziękuje :)