"Jajecznica Kolumba" - emocjonujące wyprawy kanapowych podróżników
Szóstka z historii na świadectwie to powód do radości - dla ucznia, ale i dla dziadka-korepetytora, który tak pasjonująco potrafił przybliżyć Kubie naszą przeszłość. Tamte ciekawe wykłady dla całej rodziny to treść książki "Jagiełło pod prysznicem". Można zatem stwierdzić, że minione dzieje to konik młodego bohatera, czego zdecydowanie powiedzieć nie można o geografii, a naocznym tego dowodem jest niebędąca ozdobą cenzurki dwójka z tego przedmiotu... Na dziadka na szczęście zawsze można liczyć! Do tego zbieg okoliczności sprawia, że dwa miesiące kanikuły poświęcone zostaną pasjonującym podróżom po całym świecie. 

Niektórym pewnie geografia kojarzy się z wkuwaniem stolic, danych dotyczących przemysłu, gęstości zaludnienia czy języków urzędowych w danym kraju obowiązujących - ale na kartach nowej powieści dla młodych czytelników poznamy inne spojrzenie na tę ciekawą dziedzinę nauki. Otóż dziadek - historyk z zamiłowania - swoje wykłady opiera na tychże zainteresowaniach i przedstawia dzieje odkryć geograficznych, emocjonujących wypraw podróżników i badaczy, czasem też i osób, które motywowały materialne korzyści, niekiedy i korsarzy - zawsze podejmowanych w celu odkrycia nowej drogi, poznania nowych terenów, dokładniejszego opisania świata. 

Takie letnie korepetycje są w pewnym sensie także odpowiedzią na przymusowy pobyt w domu wynikający z unieruchomienia się;) taty Kuby. Złamana noga krzyżuje plany, więc pasjonujące opowieści stają się lekarstwem na nudę, na kaprysy pogody, są ciekawym komentarzem do naszej codzienności, a także budują narodową dumę, bo "uczniowie" złaknieni są wiadomości o naszych, polskich odkrywcach. I jak się okazuje - Polacy i w tej dziedzinie zapisali się na kartach historii!

Zaczynamy od najdalszych przodków, którzy z Afryki ruszyli w świat, by szukać nowych miejsc do życia. To zamierzchła przeszłość i wiele hipotez tworzy ten obraz, ale w miarę przybliżania się do współczesności nasza wiedza o motywach, planach i osiągnięciach podróżników są coraz dokładniejsze i pełniejsze. Poznajemy wspaniałych żeglarzy - Fenicjan, odważnych wikingów, badaczy czy też kupców wyprawiających się lądem i wodą, odkrywców o sprecyzowanych zamierzeniach, których plany często się jednak rozmijały z osiągnięciami. 

Każdy rozdział poprzedza ilustracja - mapa, na której przedstawione zostały trasy odkrywców-bohaterów tej opowieści, a także ich wizerunki, zatem szukając konkretnych informacji mamy możliwość skorzystania z takich wskazówek. 

Barwne historie wzbogacone zostały o ciekawostki dotyczące samych podróżników, okoliczności ich wypraw, niecodziennych rzeczy, które odkryli, a także dalszych losów. Rodzice Kuby często podnoszą rozmaite kwestie, nasuwające się w toku poznawania dziejów takich wyprawa, z kolei syn wzorując się na podróżnikach sam postanawia penetrować okolicę - na razie tę najbliższą. To ożywia tekst i sprawia, że z zainteresowaniem wraz z bohaterami pobieramy korepetycje u dziadka;)

Temat odkryć i podróży to nie tylko mapy, biegłość w posługiwaniu się nimi, ale też informacje o ludziach, o faunie, florze, ukształtowaniu terenu, o gospodarce, zwyczajach - wiele ciekawych tematów "przy okazji" zostaje poruszonych, zatem widmo powtórki słabej oceny z geografii na pewno już Kubie nie grozi - z pewności i czytelnicy będą się mogli cieszyć z dobrych stopni z tego przedmiotu!

Polecamy
Katarzyna i dziewczynki"Jajecznica Kolumba. Opowieści o wielkich podróżnikach"
Autor: Paweł Wakuła
Ilustrator: Mikołaj Kamler
Wydawnictwo: Literatura
Oprawa: twarda
Liczba stron: 232
Format: 16,8x22,5 cm
ISBN: 978-83-7672-643-4
Komentarze