"Co tam słychać, czyli dziwne dźwięki z głębi ciała" - odgłosy rozszyfrowane:)

To kolejna pozycja autorstwa Marty Maruszczak, którą zgłębiona została przez dziewczyny - teraz czytają już samodzielnie - i z wielkim zapałem. Nie ma sensu kierować do nich żadnych pytań czy próśb, gdyż pochłonięte lekturą w ogóle nie zwracają na takie kwestie uwagi;) Tak było przy okazji "O maluchu w brzuchu", tak samo rzecz się ma i teraz. Zresztą i wcześniejsze zetknięcia z książkami autorki dowiodło, że i temat jest frapujący, i ujęcie tak wdzięczne i zaciekawiające, że w mig te pozycje trafiają na listę ulubionych. 

Własne ciało to wdzięczny obiekt do obserwowania, ale też i zagadka - wiele pytań nasuwa się w związku z takimi obserwacjami, zatem wyjaśnienia, jakie znajdziemy w tej książce będą nieocenionym wsparciem! 

"Dziwne odgłosy" przywołane w tytule to dźwięki o różnej proweniencji - związane są z pracą narządów, trawieniem, oddychaniem, zdrowotnymi problemami. Autorka poświęciła też sporo miejsca porozumiewaniu się. Miłośników przyrody ucieszy fakt, że wszelkie odgłosy związane z funkcjonowaniem naszego ciała opisane zostały także i na przykładzie zwierząt. Młodsza jest zapaloną przyrodniczką, więc wszelkie takie porównania bardzo ją cieszyły. Zresztą sami doskonale wiemy, że pies kicha, ziewa, miewa gazy;), że może mieć czkawkę, a jego proces trawienie to seria bardzo intrygujących dźwięków, ale jest w książce mnóstwo ciekawostek dotyczących zwierząt egzotycznych, ale i tych bliskich nam, które były dla nas wielkim zaskoczeniem. 

Rzeczowo i prosto podana wiedza o nas samych rozwiewa wątpliwości, uspokaja (że dane odgłosy są naturalne i normalne) lub przeciwnie - motywuje do troski o zdrowie (choćby w przypadku chrapania). Każda analiza odgłosu została podzielona na mniejsze zagadnienia opatrzone zabawnymi tytułami - rymowanymi, z ciekawymi nawiązaniami. 

Nikt nie będzie narzekał na nudę - są tu ciekawostki, porównania, wyjaśnienia poparte przykładami z życia codziennego. Informacjom o fizjologii towarzyszą porady zdrowotne, rady związane z bon tonem, a także doświadczenia, które pomogą utrwalić i zapamiętać nowe wiadomości. 

Niebanalnym dopełnieniem jest warstwa wizualna książki. Odpowiada za nią Artur Gulewicz (autor ilustracji choćby do wspaniałego zbioru utworów Wandy Chotomskiej). Kolorowe, obrazowe i ze sporą dawką humoru są świetnym magnesem, zatem nie wątpimy, że lektura spodoba się wszystkim małym odbiorcom tak bardzo jak nam!Polecamy
Katarzyna i Młodsza
"Co tam słychać, czyli dziwne dźwięki z głębi ciała"
Autor: Marta Maruszczak
Ilustrator: Artur Gulewicz
Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
Oprawa: twarda
Liczba stron: 40
Format: 24x28 cm
ISBN: 978-83-10-13484-4

Komentarze